Topoľčiansky pivovar slávil v roku 1968 úspechy, ktoré sa prejavovali aj mnohými zahraničnými návštevami a ponukami. No august roku 1968 si pamätáme najmä ako na vyvrcholenie Pražskej jari a ako okupáciu nášho územia vojskami štátov Varšavskej zmluvy.
Naše pivo do Ameriky?
Topoľčiansky pivovar navštevovali ešte pred 46 rokmi rôzne osobnosti zahraničného pivovarníckeho priemyslu. „Nedávno privítali v Topoľčanoch riaditeľa pivovaru MAIASA pána Moreiru z Ecua-doru a riaditeľa madridského pivovaru Laurel de Baco pána Acero-Riesgo, ktorí majú záujem o zakúpenie strojného zariadenia z Československa.“
Okrem týchto pánov navštívil topoľčiansky pivovar aj americký zástupca so záujmom o dovoz topoľčianskeho piva.
„Ďalej navštívil pivovar v Topoľčanoch Dr. M. Szolga, riaditeľ spoločnosti International Dynamics vo Philadelphii (USA), ktorý prejavil vážny záujem o dovoz topoľčianskeho piva do USA a Kanady. Je zmocnencom kanadského ministerstva zahraničia a dojednáva u nás rozsiahle obchody.“
Radšej nebyť - ako byť otrokom!
Rok 1968 je pre nás známy najmä pre vstup vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie. Zo stránok Socialistického Dneška v roku 1968 sme sa mohli dozvedieť, ako túto situáciu prežíval vtedajší člen KSČS.
„Prebudilo ma slnečné ráno. Ráno, 21. augusta 1968. Ako obyčajne som si pustil rádio. Bratislava mala akúsi smútočnú hudbu. Zašomral som, lebo mám radšej zrána takú rezkejšiu. Rádio som preladil na Prahu, iste tam bude niečo lepšie. A tam tie isté smutné melódie. Až mi mráz prešiel po tele, keď som si pomyslel, že azda zomrel niekto z našich štátnikov. No o niekoľko minút som sa dozvedel niečo strašnejšieho: naše územie je obsadené po zuby ozbrojenými vojakmi piatich štátov Varšavskej zmluvy. Tentoraz mi už dych úplne vyrazilo! V tom momente som nenachádzal slov. Sám seba som sa pýtal: prečo sem prišli, čo sme im urobili? Pýtal som sa na to v to osudné slnečné ráno, keď nás zaplavili ťažké pancierové mraky ruských, poľských, maďarských, bulharských a nemeckých tankov a obrnených vozidiel. A pýtam sa na to i dnes, v pondelok 26. augusta, v šiesty deň okupácie našej krajiny nepozvanými hosťami, keď prišli o život desiatky a i stovky našich ľudí, keď vznikli veľké materiálne a hlavne morálne škody v komunistickom hnutí.“
Správy zo 14. augusta a 27. augusta 1968.