Samozrejme, aj za účasti cyklistov z Cyklo-turistického klubu Topoľčany s podporou mesta Topoľčany.
Už predpoveď počasia dávala tušiť, že počasie môže urobiť celé podujatie ešte ťažšie. Štart pred štvrtou ráno z Trnavy bol pod oblačnou oblohou, ale bez dažďa. Východom slnka bolo všetkým cyklistom jasné, že to tak dlho nezostane.
Pred príchodom do Topoľčian sa spustil vytrvalý dážď, ktorý znepríjemňoval jazdu cez Topoľčany, vďaka čomu bol aj pád na mokrej ceste pri prejazde koľajnicami za nadjazdom. Dážď pokračoval aj niekoľko ďalších kilometrov po Hornú Ves. Pri výstupe na Veľké pole, čo bola prvá skúška „vrchárskych“ schopností nie len Topoľčancov, dážď konečne prestal. Cesta však bola stále mokrá a preto bol zjazd k prvej zastávke v Horných Hámroch veľmi nebezpečný.
Po krátkom občerstvení celý pelotón cyklistov pokračoval cez Žarnovicu a Žiar nad Hronom do Zvolena. Tu čakalo na štartujúcich prekvapenie v podobe neplánovanej sedem kilometrovej obchádzky cez Železnú Breznicu. Trať viedla cez tiahle stúpanie s niekoľkými riadne prudkými úsekmi. Po zvládnutí tejto prekážky padol všetkým vhod obed a prestávka v Strážoch nad Zvolenom.
Po doplnení síl sa celý pelotón vydal na ďalšiu jazdu do Banskej Bystrice. To už medzi mrakmi pokukovalo slniečko a dokonca po príjazde do Nemeckej bola obloha viac slnečná ako zamračená. Ďalšou vážnou skúškou bol výstup na horský prechod Čertovica. Takmer dvadsaťtri kilometrov dlhé stúpanie poriadne znovu preverilo kondíciu všetkých. Po krátkom oddychu na Čertovici nasledoval príjemný zjazd pred Hybe. Kratšie ale namáhavé stúpania cez Hybe, Východnú a Važec cestou do Tatranskej Štrby riadne natiahli pelotón a prišiel na rad posledný stupák na Štrbské Pleso. Posledných 7 kilometrov do kopca vzalo cyklistom aj zvyšky síl, ktoré ešte mali. Aj kvôli tomu sa všetci tešili na zjazd do Tatranskej Lomnice.
Celú trasu z Trnavy do Tatier s dĺžkou 306 km zvládli cyklisti za takmer 12 hodín priemernou rýchlosťou blížiacou sa k 26 kilometrov za hodinu a nastúpali po celej trase 3334 metrov.
Po jednodňovom oddychu sa topoľčianski cyklisti vydali na svojich bicykloch na cestu domov, po zmenenej trase. Počasie už bolo krásne slnečné a teplé.
Prvou rannou rozcvičkou bolo stúpanie zo Starej Lesnej na Štrbské pleso. Po hodine šliapania do kopca nasledoval zjazd do Podbanského a ďalej k Liptovskému Mikulášu. Prvé občerstvenie po takmer 100 kilometroch pri Liptovskej Mare prišlo vhod a pre niektorých aj s kúpeľom. Ďalšia cesta viedla cez Bešeňovú a Ružomberok do Sučian. Celou cestou svietilo slnko a vietor fúkal cyklistom do chrbta, čo výrazne pomáhalo v šliapaní. Obedná prestávka v Sučanoch však dávala tušiť zmenu počasia, začali sa sťahovať ťažké mraky a pred tým ako cyklisti pokračovali ďalej, sa spustil dážď. Našťastie mal krátke trvanie a ďalšia jazda smerom na Martin a Kláštor pod Znievom už opäť bola po suchej ceste. Poslednou prekážkou na ceste domov je už tradične stúpanie na Vrícko. S menšími alebo väčšími problémami ho však všetci zvládli a pokračovali na ceste do Prievidze a Bojníc, k poslednej zastávke na občerstvenie v Opatovciach nad Nitrou. Prejazd Novákmi a Partizánskym do Topoľčian už bol len akousi povinnou jazdou.
Po absolvovaní 237 kilometrov za necelých osem a pol hodiny s priemernou rýchlosťou nad 28 kilometrov za hodinu a nastúpaných viac ako 1600 výškových metrov spokojní, ale unavení, dorazili Topoľčanci domov. Samozrejme, s plánom na absolvovanie cyklo jazdy Trnava – Rysy aj v budúcom roku.
Autor: PG, RD