TOPOĽČANY. Tohtoročná žatva v topoľčianskom okrese bola v porovnaní s minulými rokmi najdlhšia. Informoval nás o tom predseda regionálnej poľnohospodársko-potravinárskej komory okresu Topoľčany Jozef Urminský. So zberom úrody sa začínalo 2. júla a skončilo sa asi 3. augusta. „Žatva bola mnohokrát prerušená zrážkami, ale vďakabohu sa to v našom okrese neprejavilo na kvalite tovarov,“ povedal Urminský s tým, že poľnohospodárov príjemne prekvapila repka, ktorej úroda bola vyššia v porovnaní s minulým rokom o 5 až 20%. Pšenica vzrástla o 8%.
Je viac krmnej pšenice
Mierny päťpercentný prepad nastal na úrode jačmeňa. „Tento pestovateľský ročník bol tiež špecifický tým, že pri pšenici a jačmeni je nižšia pekárenská a sladovnícka hodnota. Vyššie percento pšeníc bude teda v kategórii kŕmnych a priemyselných pšeníc. Odberateľské firmy už na to reagujú a pri nákupe požadujú stopercentnú kvalitu,“ poznamenal Jozef Urminský.
V súčasnosti sa prepad cien pohybuje od 10 do 15%, u repky o 35%, čo je spôsobené vyššou tohtoročnou produkciou a tým, že odberatelia kladú dôraz na vysokokvalitné obilie. Ďalším aspektom je značný pokles živočíšnej výroby. „Preto musí ísť časť produkcie na export, kde je vyššia konkurencia. Je na škodu, že na Slovensku sa stále viac spotrebováva potravín z dovozu na úkor slovenských, nie menej kvalitných. Dôkazom toho je vysoké saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi komoditami viac ako 1 miliarda eur,“ povedal Urminský.
Vývoj cien potravín je ťažké predpokladať
Tohtoročná klíma pestovateľom vyhovovala. Zima bola mierna, jar sa otvorila skoro, čiže siať sa mohlo začiatkom marca. Zrážky v druhom štvrťroku boli primerané požiadavkám rastlín, takže rastliny dozrievali plynule. Pokiaľ farmári udržali zdravotný stav a optimalizovali výživu, bol predpoklad už v prvom polroku, že úroda bude stabilná. Suchý začiatok roka nemal významný vplyv na úrodu. „Horší stav je však v severnejších okresoch, kde je v súčasnosti pozbieraných asi 70% úrody kvôli vysokým zrážkam, ktoré vysoko znížili kvalitu obilia,“ povedal Urminský.
Poľnohospodárov čaká ešte jesenný zber plodín, ako napríklad kukurica, či cukrová repa.
Predpokladajú, že aj ich úroda bude celkom dobrá. Podľa Urminského je to však ťažké predpovedať. Speňažovanie však bude otázne. U kukurice sa signalizuje prepad o 15-30%.
Po každoročnej žatve vy- vstáva otázka, ako ovplyvní úroda ceny potravín. „Skúsenosti nás naučili, že nie vždy sa cena plodín premietne do cien potravín. Prioritne majú ceny potravín v rukách spracovatelia a obchodné systémy, najmä obchod si musí zvážiť výšku marže. U niektorých základných potravín ako je mlieko či mliekarenské výrobky sa nám zdá neprimerane vysoká,“ dodal Urminský.