Úľava ženám
Odľahčenie v oblasti varenia v podobe polotovarov čakalo na ženy v lete roku 1968. Určite to neboli také nezdravé polotovary, aké sú na pultoch predajní dnes. To, že sa rozrástol ich počet v ponuke predajní až do dnešnej doby, svedčí o ich pretrvávajúcej obľúbenosti, no uľahčenie práce sa postupne dostáva do rozporu s kvalitou pripraveného jedla.
„V Partizánskom, kde je veľa pracujúcich žien, sa dlho hovorilo o predaji polotovarov. Konečne nezostalo iba pri slovách. V týchto dňoch vedenie Spoločenského domu zriadilo predaj polotovarov. Zatiaľ tvoria sortiment polotovary z mäsa a knedle ako príloha, ktoré doteraz bolo treba ísť kupovať do reštaurácie a platiť aj prirážku k cene. V budúcnosti má byť sortiment rozšírený o múčne polotovary, ako napríklad o slivkové knedlíky.“
Bude na Podhradí lyžiarsky výťah?
So stavbou lyžiarskeho výťahu sa začalo už v roku 1967. Socialistický Dnešok priniesol v roku 1968 správu, že práce sa nevyvíjajú priaznivo. „Práca si vyžiadala určitú finančnú sumu. Bola to namáhavá práca, ktorá opäť vychádza nazmar! Jamy sú zanášané eróziou vody, pieskom, hlinou, kamením, k čomu sa pripájajú aj tzv. turisti – vandali, ktorí ničia všetko, čo sa doteraz urobilo.“
Strom republiky
K 50. výročiu vzniku Československej republiky bola vyhlásená celoštátna akcia s názvom „Strom republiky“. V každom okrese sa mala výsadbou stromov vytvoriť aspoň jedna pekná záhrada.
„Žiaden pamätník nemôže byť krajší a hodnotnejší, než strom – symbol života.“ Tento nápad sa realizoval ako úcta k prírode, na ktorú sme akosi pozabudli. „Pri nápore techniky na krajinu, boli to práve stromy, ktoré sa mnohokrát ľahkomyseľne a zbytočne obetovali. Naše dediny sa preto postupne menia v kamenné púšte s dominantou typizovaných hospodárskych stavieb JRD a ŠM, zväčša bez stromov a zelene. Cesty sa stali betónovými pásmi bez milosrdného tieňa stromov. Zavrhli sme nielen sentimentalitu, ale aj tradície, zvykli sme si posudzovať všetko okolo seba prospechársky, teda stromy sme hodnotili len podľa kubíkov dreva.“ Toto prebudenie úcty k prírode ale netrvalo dlho, pretože ani dnes si prírodu veľmi nevážime.
Správy z 21. augusta, 11. septembra a 9. októbra 1968.