TOPOĽČANY. Ľudia znalí v problematike horolezectva a vysokohorskej turistiky vedia, že v Topoľčanoch sa nachádza plne funkčná hypobarická komora, ktorú zostrojil v priebehu vyše 10 rokov jaskyniar a vysokohorský turista Miloslav Lisý. O tomto sme pred časom informovali čitateľov aj v našich novinách, nakoľko táto komora je unikátna v tom, že je prístupná nie len pre špičkových horolezcov a športovcov, ale vlastne pre každého, kto rozmýšľa o tom, že sa pokúsi robiť vysokohorskú turistiku, alebo si iba chce otestovať schopnosti svojho organizmu znášať riedky vzduch ako vo veľhorách.
Jej význam je veľký, pretože umožňuje skvalitniť prípravu horolezcov a turistov pred výstupmi vo vysokých pohoriach, rovnako športovcov pred vytrvalostnými výkonmi. Významne šetrí čas prípravy na výstup a tým výrazne zvyšuje pravdepodobnosť zdolania vytýčeného horského vrcholu. Najmä však pomáha predchádzať výškovej chorobe, ktorá predstavuje jeden z najväčších život ohrozujúcich faktorov pri pobyte vo veľkých nadmorských výškach.
Rekordy v hypobarickej komore
Prežiť jednodňový alebo viacdňový aklimatizačný pobyt v hypokomore nie je ako vystupovať na vysoké končiare vôbec ľahké ani jednoduché. Malý priestor, ale hlavne riedky vzduch sú veľkým fyzickým náporom, ale najmä veľkou záťažou na psychiku. Jednoduchším je asi pol druha hodinový test odolnosti voči hypoxii, pri ktorom jednotlivec stúpa, pokiaľ je schopný zvládať jednoduchý elektronický test pozornosti.
Toto je vlastne celkom dobrá adrenalínová zábava. Je to podobné, ako by ste do seba nalievali pálenku jeden pohárik za druhým a skúšali po koľkých ešte dokážete zmysluplne reagovať. Veľmi často sú reakcie humorné. Testovaný si väčšinou nepamätá, ako sa správal a dobre sa baví pri prezeraní si nahrávky testu. Veľkou výhodou je, že „vytriezvenie“ prichádza prakticky okamžite s návratom do normálne hustého vzduchu.
Do leta tohto roku boli rekordné výkony u mužov 9050m a u žien 8745m.
Slovenský horolezec Zoli Pál a jeho pokusy o rekordy
Meno Zoltán Pál nie je pre mnohých milovníkov vysokých hôr celkom neznáme. Tento horolezec a horský vodca hoci pôvodom z nížiny (Šaľa) sa zapísal do povedomia hlavne sprevádzaním nevidiaceho Juraja Prágera na Mont Blanc (4810m) a neskôr aj na vrchol Elbrus na Kaukaze (5642m). Tieto výstupy boli zdokumentované v úspešných filmoch Slepá dôvera a Neviditeľná hora. Tento rok sa Zoli pokúsil prekonať rekord Kazacha Denisa Urubka, ktorý pokoril päť najvyšších vrcholov bývalého Sovietskeho Zväzu ( Chan Tengri 7010m, Pik Korženevskej 7105m, Pik Lenina 7134m, Pik Pobedy 7439m a Pik Komunizma 7495m) za 42 dní. Pred týmto pokusom sa rozhodol využiť prednosti topoľčianskej hypokomory.
Pred aklimatizačným pobytom v Alpách a po kvalitnej dlhodobej kondičnej príprave Zoli dosiahol pri teste odolnosti voči hypoxii výšku 8230m. Počas aklimatizačného pobytu v Alpách absolvovali tri nocľahy vyše 4000m nad morom. Nasledoval pobyt v hypokomore s jednou nocou na takmer 5000m, druhou nocou na takmer 6000m a niekoľkohodinovým tréningom na 6300m. O účinnosti takto skombinovanej prípravy svedčí aj tento citát z Piku Lenina : „Druhého júla sme sedeli na Schwechate a šiesteho júla sme sedeli v 6140m v 3. lágri pod Razdelnayou.“ Prekonať v tak krátkom čase výškový rozdiel 6000m je bez predchádzajúcej kvalitnej aklimatizácie úplne nereálne. Aklimatizovať ľudí v hypokomore vieme celkom dobre, ale žiaľ nevieme „aklimatizovať“ počasie. A tak Zoli zdolal z plánovaných piatich 7000-oviek iba dve: Chan Tengri 7010m a Pik Korženevskej 7105m. Za daných podmienok, ktoré vtedy na horách panovali, to bol aj tak úctyhodný výkon, za čo sa Zolimu dostalo uznania aj od rekordéra Denisa Urubka...
Rekord na 7000-ovkách teda nepadol, ale 17 dní po návrate z hôr späť do hustého vzduchu Zoli opäť absolvoval test voči hypoxii. Výsledok? 9390m. Zlepšenie o 1160m.
„To, že sa po pobyte na 7000-ovkách podstatne v teste zlepší sa dalo očakávať. Potešiteľné je ale to, že tento fakt naznačuje, že účinky aklimatizácie na riedky vzduch pretrvávajú naozaj dlhšie ako dva týždne...“ zhodnotil „otec“ hypokomory Miloslav Lisý. „ Mali sme tu už všeličo. Predchádzajúci rekord urobil chlap, ktorý nikdy vo vysokých horách nebol. Jeden turista, ktorý máva vo veľkých výškach problémy, sa v momente, keď už nebol schopný zvládnuť test pozornosti, ako jediný síce neúspešne pokúšal o to najrozumnejšie – prepnúť núdzový vypínač... Ale to, že Zoli dokázal do poslednej chvíle vylepšovať reakčný čas na test vo výške 9000, to už bola vážne sila!“ dodal Lisý.
Je dobre, že v Topoľčanoch máme unikátne zariadenie, ktoré pomáha našim ľuďom presadzovať sa v horách v zahraničí. Dúfame, že v budúcnosti by nemuselo byť proti ani počasie a naši ľudia svojimi výkonmi v horách aj vďaka topoľčianskej hypokomore urobia Slovensko známejším vo svete.