PARTIZÁNSKE. V dnešnej dobe si deti, mládež a nielen tí, ale všetci ľudia nevedia predstaviť svet bez moderných technických výdobytkov. Sú už na nich takmer závislí. Preto sú technika a informatika momentálne jedny z najprestížnejších študijných odborov s najvyšším percentom zamestnanosti vo svojom odbore.
Deti sa môžu na svoje budúce štúdium pripravovať už v útlom veku a to formou zábavných a zároveň edukačných záujmových krúžkov. Asociácia mládeže vedy a techniky, alebo Amavet, je nezisková organizácia, ktorá na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Amavet zastrešuje množstvo klubov po celom Slovensku a snaží sa viesť deti k zmysluplnému tráveniu voľného času. Vytvárajú podmienky, kde sa môžu realizovať mladí vedci.
Jeden z týchto klubov je aj krúžok raketových modelárov v Partizánskom. Tento krúžok funguje už 43 rokov. Bol založený v roku 1971 a predtým sa stretávali v dielňach Centra voľného času. V minulosti bol záujem o raketové modelárstvo oveľa vyšší. Žiakov bolo dostatok aj na dva krúžky. Dnes je už situácia žalostnejšia, navštevuje ho len 7 detí. „Na druhej strane je menší počet detí lepší, môžeme sa im dôkladnejšie venovať,“ hovorí vedúci raketových modelárov pán Jozef Jaššo.
Aké druhy modelov poznáme?
Modelovanie rakiet nie je vždy také jednoduché. Existuje viacero druhov modelov. Tým prvým je raketa padák. Táto raketa po štarte klesá na zem padáčikom.
Raketa streamer je veľmi podobná tej s padáčikom, no namiesto neho má takzvaný streamer. Je to malý podlhovastý kúsok tkaniny, fólie alebo papiera. Tiež môže pripomínať aj malé rogalo.
Ďalšou v poradí je raketa vírnik. Jej zložená vrtuľa sa po štarte roztvorí a na zem pristane rotáciou.
A ako posledné sú raketoplány. Vylietajú ako rakety, no pristávajú už ako lietadlo. Raketoplány môžu byť tiež riadené diaľkovou vysielačkou.
Súťaženie s raketami
„Kedysi sa chodilo na veľa súťaží. Boli to okresné, krajské a až potom celoslovenské súťaže. Vtedy sa musel človek prebojovať. Dnes sa už stačí zúčastniť len nominačnej,“ spomína pán Jaššo.
Na súťažiach dostávajú piloti body vo viacerých kategóriách. Hodnotí sa najväčšia možná výška vzletu rakety.
Ďalej sú maketové rakety. Tieto modely sa tvoria podľa skutočných rakiet, ktoré naozaj existovali a vzlietali do vesmíru. Modelári sa snažia zachytiť každý detail z reálnej rakety a preniesť ho na svoj model. Zmenšenina musí byť kompletne zostavená podľa určitej mierky. Najvyššie hodnotenia dostávajú najprepracovanejšie modely, ktoré sa najviac podobajú svojej predlohe.
Balistický štart je ďalšia kategória. „Súťažiaci musí porote presne opísať, ako sa má raketa po odpálení z rampy správať. Či ju budú sprevádzať nejaké efekty, či bude letieť jedno alebo dvojstupňovo. Ak sa letí dvojstupňovo, tak sa časti rakiet vo vzduchu rozpadajú. Preto musí pilot povedať aj to, ako jednotlivé časti na zem pristanú, na akých návratných zariadeniach,“ objasňuje pani Janka Kajanová, ktorá sa zaoberá predovšetkým rozhodcovskými a organizačnými záležitosťami. „Za všetko čo súťažiaci nahlásil a raketa to nesplnila, sú trestné body,“ dopĺňa.
Akcie modelárov
Partizánski modelári nie sú len šikovní a zaujímaví, ale aj celosvetovo úspešní. Prvé miesta obsadili nielen na Slovensku s raketoplánmi a maketami skutočných rakiet, ale aj v zahraničí. V Lotyšsku sa umiestnili s maketou na treťom mieste. Tiež sa chystajú na posledný svetový pohár v tomto roku, ktorý sa uskutoční v októbri v Slovinskej Ľubľane.
Amavet tento rok uskutočnil aj tábor do Chorvátska pre deti zo sociálne slabších rodín, ktorým všetky náklady v plnom rozsahu hradí organizácia. Aj týmto spôsobom sa snažia viac podporovať záujem detí o vedu a techniku.
Koniec roka završujú akciou „Letí, letí všetko letí“ alebo „Lietajúce nezmysly“. „Je to taká rozlúčka s modelárskym rokom a môžete tam vidieť letieť všetko možné. Eiffelovka letela, striga na metle letela, dokonca aj záchod so záchodovou kefou ,“ dodáva so smiechom pani Kajanová.
Autor: Lucia Puttersteinová