Deviati ambulantní lekári v priebehu septembra odmietli nastúpiť na lekársku službu prvej pomoci. V súčasnosti je už situácia stabilizovaná.
BÁNOVCE. Deviati ambulantní lekári v Bánovciach nad Bebravou odmietli od 1. septembra nastupovať na lekársku službu prvej pomoci (LSPP) podľa rozpisu, ktoré im určil Trenčiansky samosprávny kraj. Dôvodom ich konania mala byť výška odmeny a samotná dĺžka služby.
Ako nás informovala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká, ambulantní lekári už v auguste požiadali samosprávny kraj, aby ich od septembra nezaraďoval do rozpisu na výkon pohotovostných služieb pre dospelých, tomu ale samosprávny kraj nevyhovel a upozornil ambulantných lekárov na ich zákonnú povinnosť na tieto pohotovostné služby nastupovať.
„Práve výška odmeny pre ambulantných lekárov spolu s požiadavkou na výkon služieb len do 22. hodiny je dôvodom, prečo ambulantní lekári túto službu nechcú vykonávať,“ informovala nás riaditeľka, pričom poznamenala, že nemocnica vystupuje ako organizátor služby prvej pomoci, poskytuje priestory a vybavenie pre jej výkon. Z príjmov zo zdravotných poisťovní musí nemocnica vykryť prevádzku ambulancie a tiež zaplatiť ambulantných lekárov, ktorí inak nie sú zamestnancami nemocnice.
„Pokiaľ ide o výšku odmien pre slúžiacich lekárov, táto je limitovaná výškou príjmu zo zdravotnej poisťovne na ambulanciu LSPP. Pokiaľ ide o výkon pohotovostných služieb len do 22. hodiny, pohotovostná služba musí byť podľa zákona vykonávaná nepretržite a nemocnica nemá personálne kapacitné možnosti po 22. hodine suplovať zákonnú povinnosť súkromných lekárov poskytujúcich všeobecnú ambulantnú starostlivosť,“ povedala Bobocká.
V tejto veci musel zasahovať aj Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý v snahe zabezpečiť občanom poskytnutie zdravotnej starostlivosti, požiadal o zabezpečenie zastupovania ambulancie lekárskej služby prvej pomoci v Trenčíne a Partizánskom.
„Tieto ambulancie ošetrili pacientov aj z okresu Bánovce nad Bebravou. Trenčiansky samosprávny kraj v tejto súvislosti začal správne konanie voči lekárom, ktorí nenastupovali do služieb podľa rozpisu určeného Trenčianskym samosprávnym krajom. Lekárovi, ktorý nenastúpi do služby podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom bude uložená sankcia, ktorá môže byť až do výšky 3319 eur,“ informovala nás hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Petra Hinková Čimová.
Situáciu sa našťastie podarilo stabilizovať a od polovice septembra začali spomínaní deviati ambulantní lekári opätovne do pohotovostných služieb nastupovať. Podľa riaditeľky nemocnice je preto lekárska služba prvej pomoci v priestoroch nemocnice riadne poskytovaná a pacienti nemusia cestovať za pohotovostnou službou do iných okresov.