TOPOĽČANY. Nezvyčajný hudobno-performatívny profil jednej z najvýznamnejších postáv slovenskej výtvarnej scény Dezidera Tótha, Bon Jour Monogramista T.D., pripravil súbor Cluster Ensemble. Spolu s hosťami ho predstaví 21. októbra v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch a o deň neskôr ho uvedie Nástupište 1-12 v Topoľčanoch.
Monogramista T.D. sa narodil pred 60 rokmi ako Dezider Tóth. Od 70. rokov minulého storočia patrí k najdôležitejším predstaviteľom slovenského umenia. Jeho konceptuálna tvorba siaha od umenia akcie, inštalácií, autorských kníh až po maľbu, objekt a minimalistické intervencie. V roku 1997 notárskym zápisom zmenil svoje občianske meno a odvtedy tvorí a vystavuje ako Monogramista T.D. Publikuje pod pseudonymom Andro Verdan. Práve tvorba tohto umelca považovaného za kľúčovú osobnosť konceptuálneho umenia u nás sa dočkala nezvyčajnej reinterpretácie v najnovšom projekte súboru Cluster Ensemble.
Prvotný záujem autorov projektu, hudobných skladateľov a pianistov Fera Királya a Ivana Šillera, vzbudilo Tóthove dielo Partitúry. V tomto cykle kresieb tušom sa odrazila Tóthova neustála potreba vychádzať z jednoduchého grafického systému. Do kresby notovej osnovy vložil Monogramista jednoduché grafické záznamy, ktoré v súvislosti s názvom vytvorili groteskný alebo humorný obsah. Tóthove Partitúry sa pritom výrazne odlišujú od problematiky grafickej hudby, či obrazov inšpirovaných hudbou a nikdy neboli určené na hranie. Boli a naďalej sú vnímané výlučne ako konceptuálne vizuálne diela. Kým niekoho by mohli zvádzať k ich jednoduchému zhudobneniu, Cluster Ensemble zvolil iný, intermediálny prístup. V predstavení reinterpretujú Tóthove Partitúry a ďalšie jeho diela za pomoci zvuku, pohybu a slova, konštatoval Julo Krištof z Nástupišťa 1-12.
Autori si k spolupráci prizvali spisovateľa Daniela Heviera, tanečníčku Petru Fornayovú a rakúsku experimentálnu umelkyňu Maju Osojnik. Divákovi ponúkajú jedinečnú možnosť spoznať súčasnú hudbu a performatívne umenie, ako aj tvorbu výnimočného predstaviteľa slovenskej výtvarnej scény, ktorá je pre širokú verejnosť stále pomerne neznáma.