REGIÓN. Pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami môže voličom pri rozhodovaní pomôcť pohľad na to, ako sa v aktuálnom volebnom období zmenilo finančné zdravie ich mesta. Inštitút INEKO preto pripravil rebríčky miest podľa zmeny finančného zdravia a kľúčových ukazovateľov hospodárenia medzi rokmi 2010 a 2013.
Topoľčanom sa v hodnotení za minulý rok opäť darilo a v rebríčku miest sa im podarilo obsadiť pekné šieste miesto. Zo šiestich možných získalo mesto 5,4 bodu. Celkový dlh mesta je na úrovni 0% a mesto nemá tiež žiadne záväzky, ktoré by boli aspoň 60 dní po splatnosti.
Zle si nepočína v rebríčku ani Partizánske, ktoré sa umiestnilo na 25 mieste s dlhom vo výške 8,4% a celkovo získalo 5,1 bodu. Bánovce nad Bebravou sa umiestnili na 44 mieste. Mesto má síce dlh menší ako Partizánske (5,6%), no v niektorých iných ukazovateľoch je na tom mesto horšie. Stále však mesto obstálo s hodnotením „dobré finančné zdravie“ (4,8/6).
Najzadľženejším slovenským mestom zostáva Žilina, hoci celkový dlh na obyvateľa sa jej v tomto období podarilo znížiť o polovicu. Kým vo volebnom roku 2010 predstavoval dlh Žiliny 878 eur na obyvateľa, ku koncu minulého roka to bolo už len 442 eur.
Zadľženosť Žiliny stále zvyšuje úver od štátu, z ktorého mesto pred rokmi vykupovalo pozemky pre automobilku KIA.
Stále však ide o dlh, ktorý prekračuje zákonom povolenú hranicu 60 percent bežných príjmov.
Žilina tak ostáva jediným mestom, ktoré pre prekročenie tohto limitu (na úrovni 77,1%) nemôže čerpať žiadny úver.
K limitu má však blízko aj Bratislava, dlh magistrátu (bez mestských častí) vlani dosahoval 56,6 percent bežných príjmov.
Znižovať dlhy sa darilo aj väčšine ostatných miest. Kým v roku 2011 dlhovali samosprávy bankám ešte 1,05 miliardy eur a o rok neskôr 1,01 miliardy, vlani to bolo už len 961 miliónov eur. Pätnásť miest bolo úplne bez dlhov.
Autor: INEKO