REGIÓN. Po výraznejšom zlepšení v rokoch 2010-12 mestá za uplynulé dva roky v transparentnosti v priemere stagnovali. Vyplýva to z hodnotenia sto najväčších slovenských miest Otvorená samospráva 2014 od Transparency International Slovensko.
Najväčšie slovenské mestá dosiahli v priemere len 47 bodov zo sto možných. Aj nízka transparentnosť môže byť dôvodom, že občania sú k práci miest dlhodobo kritickí. Podľa nedávneho prieskumu agentúry FOCUS chce každý druhý občan svojho starostu vymeniť. Vyššia transparentnosť pritom znižuje riziká neefektívneho míňania verejných prostriedkov a zmenšuje priestor pre korupciu.
Známka C-
Topoľčanom sa v tomto rebríčku tento rok nedarilo a mesto sa umiestnilo až na 71. mieste zo sto. V porovnaní s rokom 2012 tak samospráva klesla o 11 priečok. Pre úplnosť je však nutné poznamenať, že aj v roku 2012 a aj v tomto roku získalo mesto známku C-. Pred dvomi rokmi mesto získalo 45 bodov, tento rok len 41.
Čo by však mohlo a malo mesto podľa Transparency International zlepšiť? Stále je čo zlepšovať v prístupe k informáciám. Mesto verejne nezverejňuje materiály na rokovania MsZ, na stránke mesta nie sú zverejnené správy z kontrol hlavného kontrolóra, mestskí poslanci nemajú uverejnené kontaktné údaje, atď. Najmenej bodov získalo mesto v kategórii predaj a prenájom majetku. Zle dopadlo mesto aj v hodnotených kategóriách „etika a konflikt záujmov a verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb“. O málo lepšie dopadli Bánovce nad Bebravou, ktoré skončili na 69 mieste a Partizánske sa umiestnilo na 32. pozícii so známkou C+.
Mestá sa v mnohom zlepšujú
Celkovo najlepšie hodnotenou skúmanou oblasťou v rebríčku miest je prístup k informáciám o práci úradu cez webové stránky samospráv a pomocou infožiadostí. Zverejňovanie materiálov na rokovanie zastupiteľstva či elektronická úradná tabuľa na stránke mesta je už dnes takmer štandardom. Za štyri roky sa strojnásobil počet miest s video- alebo aspoň audio-záznamami zo zastupiteľstiev. Vítaný je aj viac než stopercentný nárast počtu miest s etickým kódexom volených predstaviteľov, z 9 v roku 2012 na 22.
Naopak najmenej transparentnou oblasťou ostáva predaj a prenájom majetku. Len 13 miest zo sto zverejňuje výsledky verejných obchodných súťaží na svojich internetových stránkach a iba 2 samosprávy kompletne zverejňujú zápisnice z verejných obchodných súťaží. Mestá stále výrazne zaostávajú aj v oblasti etiky a konfliktu záujmov, keď napríklad žiadne z hodnotených miest nemá zverejnené majetkové priznania poslancov a len niekoľko zverejňuje majetkové priznania primátorov.