OPONICE. Večerné prehliadky Aponiovskej knižnice v Oponiciach prilákali stovky návštevníkov. Zbierku historických diel a dokumentov Slovenskej národnej knižnice (SNK), uloženú v knižnici rodu Aponi, videlo počas dvoch novembrových večerov takmer 400 návštevníkov z celého Slovenska. Knižnica sa im netradične otvorila v rámci programu Noc v knižnici v kaštieli Chateau Appony. "Knižnica Aponiovcov je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. Po rekonštrukcii pôvodného kaštieľa v Oponiciach sprístupňuje SNK knižnicu verejnosti a poskytuje bádateľom možnosť študovať tento knižničný unikát priamo na mieste. Obsahová skladba knižnice je veľmi pestrá a v súčasnosti obsahuje vyše 8000 zväzkov," informovala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Podľa riaditeľky Odboru správy historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SNK Janky Cabadajovej knižné tituly Aponiovskej knižnice pokrývajú 17 vedných disciplín a 31 tematických skupín. "Okrem iného tu nájdeme vzácne aktá pápežov a koncilov, dielo slávneho Giordana Bruna z roku 1585 či prácu Isaaca Newtona zo začiatku 18. storočia," zdôraznila Cabadajová.
Noc v knižnici otvoril Giordano Bruno, ktorého dielo z roku 1585 je súčasťou zbierky knižnice. Hostí na chvíľu preniesol do 16. storočia, kedy bol odsúdený inkvizíciou. Štafetu prebrala tvorba talianskeho literáta Pietra Aretina, ktorého dielo z Vineggie z roku 1541 je tiež súčasťou zbierky. Obdobie 18. storočia reprezentovala klavírna Sonáta mesačného svitu od Ludwiga van Beethovena ako pripomienka prác piatich hudobných skladateľov, ktorí pre Aponiovcov hrali a komponovali (Haydn, Mozart, Beethoven, Liszt a Chopin).
Organizátori nezabudli ani na postavu grófa Antona Aponiho (1782-1852), významného diplomata a jedného zo záchrancov knižnice. Ten objasnil historické medzníky života svojej rodiny, avšak aj príbeh knižnice a prínos reálnych postáv - prvého knihovníka A. Michelazziho a neskôr A. C. Grubera. Pútavé rozprávanie dopĺňala hudba a spev. Zaznela i legendárna skladba z potápajúceho sa Titanicu. Kufor jedného z pasažierov "nepotopiteľnej" lode sa nachádza v knižnici. Záver hodinovej prehliadky patril osudu Vševlada J. Gajdoša a jeho neprehliadnuteľnému prínosu pri zachovaní a zdokumentovaní obsahu historickej knižnice. Večer vyvrcholil premietaním "časozberu", teda krátkeho filmu z rekonštrukcie kaštieľa Chateau Appony v rokoch 2007 až 2011.