TOPOĽČANY. Miloslav Lisý je nielen fyzik, matematik, speleológ a vysokohorský turista, ale k jeho záľubám patrí aj pestovanie nezvyčajných a cudzokrajných drevín.
Zameriava sa najmä na konifery, teda na nahosemenné rastliny – väčšinou ihličnany a to zo všetkých svetadielov. „Príroda ma vždy bavila, rastliny takisto. Na ihličnany som sa začal orientovať preto, že ich je neporovnateľne menej ako listnantých,“ prezradil nám Miloslav Lisý s tým, že skúša, čo sa u nás dá pestovať vonku, čo by mohlo zdobiť naše parky a záhrady.
Využíva otepľovanie
Globálne otepľovanie má množstvo negatívnych dôsledkov, no podľa Lisého je jeden z pozitívnych ten, že dnes možno skúšať pestovať také dreviny, ktoré by kedysi u nás neprežili. „Napríklad „listnatý“ ihličnan Nageia nagi obľúbený u japonských bonsajistov by u nás bežne prežiť nemal, no poslednú zimu som ho nechal vonku a prežil bez úhony. Je pravda, že posledná zima bola veľmi slabá, no treba skúšať, aby tu po nás niečo zostalo.“
Taká Borovica Sabinova z Kalifornie ( Pinus sabiniana), ktorá má na naše pomery obrovské šišky, nie je na Slovensku ani jedna a jej semená si Miloslav Lisý doviezol z Maďarska. „Strom rástol v súkromnej záhrade a objavil som ho iba náhodou, keď som prechádzal okolo na jednom zo svojich výletov. Samozrejme, s majiteľmi som sa nevedel dohovoriť, preto som si doma nechal spraviť preklad toho čo chcem a vrátil som sa. Domáci nemal ani potuchy čo má v záhrade, keďže šišky boli veľmi vysoko. Aké sú veľké, si uvedomil, až keď som pre neho jednu z nich odpílil.“
Dôležité je povedať, že šišky takýchto stromov len tak ľahko nespadnú, keďže držia na pomerne hrubej stopke. Väčšinou spadnú len veľmi staré pri silnom vetre, čo je aj dobre, lebo ak by niekomu spadli na hlavu, mohli by mu spôsobiť vážny úraz. Preto sa napríklad Kalifornské borovice Coulterove ( Pinus coulteri ), ktoré majú najväčšie šišky na svete ( až 2,5kg ) vo svojej domovine nevysádzajú na verejných priestranstvách. Rastú skôr v záhradách a vo voľnej prírode.
„Tieto stromy začínajú plodiť pri dobrých podmienkach po pätnástich až dvadsiatich rokoch. Som optimista. Coulterove borovice mi vyrástli viaceré a všetky bez problémov prežili posledné štyri zimy. Teraz mám 46 a ak dožijem, mám šancu vidieť prvú úrodu šišiek v dôchodkovom veku.“
Väčšina ľudí si myslí, že všetkým ihličnanom vyhovuje chladné počasie, no práve uvedené Kalifornské borovice potrebujú teplo. „Nakoľko aj chúlostivejšia Borovica Sabinova prosperuje a plodí v Maďarsku, tak verím, že naša klíma jej takisto nebude robiť problémy. Na druhej strane nejaké sibírske limby by mali problém, neprežili by naše teplo, takže som sa o pestovanie takýchto druhov pokúšal iba raz,“ dodal Lisý.
Uvidíme exotiku aj v niektorom z mestských parkov?
Nie všetky rastliny však môže pán Lisý pestovať u seba na záhrade kvôli jej rozlohe. Preto spolupracuje aj s botanickými záhradami, ktoré o jeho výpestky prejavili záujem. Už dnes sa jeden vzácny strom nachádza v botanickej záhrade v Mlyňanoch. Samozrejme na utajenom mieste, keďže sa nájdu takí, ktorí by ho boli schopní ukradnúť, alebo poškodiť. „Až keď dostatočne vyrastie, umiestni sa naň štítok s názvom. Mám napríklad aj metasekvoju, ktorá vyrástla do dvojmetrovej výšky, no v záhrade pre ňu nemám miesto, preto pravdepodobne oslovím mesto a dám im ju k dispozícii.“