TOPOĽČANY. V okrese Topoľčany sa poľnohospodári zapojili do spusteného projektu zameraného na nakladanie s nebezpečným odpadom. Je to pilotný projekt, ktorého zámerom je ekologicky nakladať s obalmi od pesticídov a chemických postrekov. Okrem Topoľčianskeho okresu sú zapojené aj okresy Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Informoval o tom Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie ochrany rastlín, ktorá projekt na Slovensku spúšťa . „Dnes si poľnohospodári objednávajú a platia služby špeciálnych prepravcov nebezpečného odpadu,“ opísal momentálnu situáciu Kotleba. „Takmer sto percent tohto typu odpadu potom končí na verejných skládkach,“ skonštatoval. Poľnohospodári zapojení do projektu odovzdávajú odpad asociácii. Podmienkou je, aby spĺňal isté požiadavky. Musí byť trikrát umytý a vysušený. Asociácia odpad prevezme a zneškodní zadarmo v spaľovni. Ak sa projekt uchytí a rozšíri na celé Slovensko, plánuje sa odpad spracovať na drvinu, ktorá už nebude klasifikovaná ako nebezpečný odpad a druhýkrát sa použije. „Ak to budeme robiť takto, nekontaminujeme životné prostredie, obzvlášť vodné zdroje a ušetríme suroviny,“ uviedol Kotleba. Do projektu sa prihlásilo z 35 oslovených subjektov päť.
Systém nakladania s obalmi od pesticídov využíva 31 krajín, v ktorých sa spätne vyzbiera až do 70% prázdnych obalov z pesticídov. Najdlhšie trvá projekt v Nemecku a vo Francúzsku, ale etabloval sa aj v bývalých komunistických krajinách. „Veľmi dobre to funguje v Rumunsku a Bulharsku,“ uviedol ako príklad Kotleba. Zapojené sú aj susedné krajiny Maďarsko a Poľsko.
Skúšobnú lehotu projektu u nás financuje Slovenská asociácia ochrany rastlín. Tá združuje výrobcov pesticídov fungujúcich na slovenskom trhu. Podľa Kotlebových slov vytvorili projekt preto, lebo chcú mať pod kontrolou celý reťazec využívania pesticídov, od ich výroby až po ekologické zneškodnenie. „Priemysel je zodpovedný za to, čo priniesol na trh,“ myslí si Kotleba.