Šesť majstrovských titulov Michala Meluša v dvoch kluboch

Michal Meluš, topoľčiansky odchovanec v hádzanárskej bráne s výškou 204 cm, chytá v poslednej dobe s číslom 74, čo je rok jeho narodenia v 20. storočí a v tomto roku mal teda 40 rokov.

Michal Meluš.Michal Meluš. (Zdroj: MIROSLAV MANDUCH)


Doteraz chytal v troch slovenských, jednom českom a v štyroch maďarských kluboch. Vždy to bolo v najvyšších súťažiach. Z Topoľčian odišiel pred sezónou 2000/2001, keď chytal HIL-ku vo Frýdku-Místku, potom to boli tri sezóny v Nových Zámkoch a maďarský klub Pler KC Budapešť. Neskôr to bolo dva a pol roka v Prešove a nasledovali tri maďarské kluby – Tatabánya Carbonex KC, Gyöngyös KK a Mezőkövesd. Pred sezónou 2012/2013 sa vrátil do Topoľčian. V reprezentačnom drese Slovenska má 98 štartov. V rozhovore s ním o jeho bohatej a pestrej aktívnej športovej činnosti na tomto priestore to nemôže byť z každého niečo, ale skôr len z niečoho niečo.
Aké boli vaše hádzanárske začiatky?
- S hádzanou som začínal už ako osemročný v Školskom športovom stredisku hádzanej pri ZŠ na Tribečskej ulici v Topoľčanoch, ktoré viedol Jozef Šuran. Hneď som začal v bráne, tam som sa cítil najlepšie a iný post neprichádzal do úvahy. Potom to už bolo s viacerými trénermi na klubovej úrovni.
Mali ste podnety k športu aj z najbližšej rodiny?
- Starý otec z matkinej strany sa dosť venoval športu. Hrával futbal, počas základnej vojenskej služby boxoval a robil aj zjazdové lyžovanie. Odmalička ma viedol k športu a v Nemčiciach boli na to dobré podmienky.
Venovali ste sa aj iným športom?
- V Nemčiciach som hral v kvalitnej dorasteneckej futbalovej súťaži a v Topoľčanoch volejbal vo veľmi dobrom športovom kolektíve.
V Topoľčanoch ste prešli všetkými vekovými kategóriami. Ktoré boli pre vás najúspešnejšie?
- Úspešných bolo viac. Veľmi cenný bol titul majstra Slovenska v staršom doraste s trénerom Jozefom Vargom. Na turnaji v Košiciach o celkové umiestnenie v ČSFR sme skončili na 4. mieste. Aj pred nami bola silná generácia hádzanárov, s ktorou sme sa stretli v seniorskom mužstve. So spoluhráčmi stgaršími len o rok, dva, tri sme v roku 1994 získali Slovenský pohár, čo bol prvý veľký úspech.
Prvý zápas v mužstve mužov ste odchytali v sezóne 1992/1993. Bola to veľmi úspešná sezóna a posledná v spoločnej federálnej lige s najlepšími českými klubmi. Topoľčany v nej skončili na celkovom 4. mieste, ale len preto, že v poslednom kole akože nečakane zvíťazil ŠKP Bratislava v Prešove, ktorý už mal majstrovský titul istý. Ako si na to spomínate?
- Bol to pre mňa míľnik, ktorého prekročením som vstúpil do veľkej hádzanej. Príležitosť mi dal tréner Ivan Hargaš a robil som náhradníka Petrovi Mesiarikovi.
K vašim najväčším úspechom patrili tri tituly majstra Slovenska v Topoľčanoch v rokoch 1995, 1996 a 1998. Ich porovnanie by mohlo byť jednoduché...
- Každý titul veľmi poteší. Prvé dva boli len s vlastnými odchovancami, ale aj ten tretí okolo Bergendiho s veľkou prevahou legionárov bol cenný, pretože finálová séria s Košicami bola veľmi náročná. Získať tri tituly v domácom prostredí je veľká vec.
Nemožno obísť ani sezónu 1996/1997. Vtedy sa už začal hrať aj v mužskej hádzanej play-off systém v závere súťaže o konečné umiestnenie. Topoľčany boli v dlhodobej súťaži druhé a v semifinále hrali s ŠKP Bratislava, ktorý v prvom zápase v Topoľčanoch škandalózne zvíťazil a bolo už po postupe Topoľčian do finále. Ako ste to prežívali vy a celé mužstvo spolu s trénerom Petrom Hatalčíkom?
- Boli sme rozhorčení, že o našej domácej prehre rozhodli rozhodcovia a veľmi ťažko to prežíval aj tréner Peter Hatalčík, pretože v Bratislave sa to už nedalo zvrátiť. Korenené to bolo aj tým, že ŠKP viedol Ivan Hargaš, ktorý v Topoľčanoch začal ich majstrovské útoky. Išli sme však ďalej a bez problémov sme získali bronzové medaily v súboji s Bardejovom.
S Bohumilom Halgašom ste v Topoľčanoch v našej najvyššej súťaži viac sezón na klubovej úrovni tvorili kvalitatívne najlepšiu brankársku dvojicu a ešte bol pripravený Dezider Jakubička. Ako ste spolu vychádzali?
- Všetci traja veľmi dobre a nežiarlili sme na to, kto kedy a koľko chytal. Ja som bol naj-mladší a zobrali ma medzi seba. Sú to časy, na ktoré rád spomínam. Boli sme dlhodobá trojica s dlhodobými úspechmi na najvyššej úrovni.
Ako ste sa cítili v Prešove?
- Na tri tituly majstra Slovenska sa nedá zle spomínať. Prvé dve sezóny to bolo veľmi dobré, ale po príchode Rastislava Trtíka, ktorý ma trénoval aj vo Frýdku-Místku, to už bolo horšie. Z tohto klubu som odišiel do Nových Zámkov na podnet Petra Hatalčíka.
Na ktorý zahraničný klub máte najlepšie spomienky a ako by ste ich porovnali?
- Vo všetkých maďarských kluboch som sa cítil veľmi dobre. Bola tam dobrá atmosféra a dobrosrdeční ľudia, ale najlepšie to bolo v Carbonex Tatabánya.
Ako ste na tom boli s maďarčinou?
- Postupne som sa zlepšoval, ale plynule to nebolo. Býval som aj s maďarskými spoluhráčmi, ktorí sa snažili hovoriť tak, aby som im čo najrýchlejšie a čo najpotrebnejšie rozumel a to mi pomáhalo.
Nemali ste v reprezentácii vyššie ambície?
- Reprezentoval som takmer 15 rokov a mojich reprezentačných trénerov bolo viac – Ivan Hargaš, Martin Gregor, Slavomír Šípoš, Vincent Lafko, Peter Hatalčík. Trénoval ma aj Zoltán Heister, ale toho nepovažujem za kvalitného reprezentačného trénera. On vlastne bez odôvodnenia ukončil moju reprezentačnú kariéru. S trénerom Petrom Hatalčíkom sme sa prebojovali na prvé najvyššie podujatie samostatného Slovenska, čo bol európsky šampionát vo Švajčiarsku, kde sme chytali v trojici s Richardom Štochlom a Martinom Pramukom.
Pred sezónou 2012/2013 ste sa po dvanástich rokoch vrátili do Topoľčian. Aké prostredie ste tu našli?
- V mužstve bol už Peter Kopecký, hneď po mne prišiel Martin Valent a boli sme radi, že sme sa takto stretli. Je tu dobrý majiteľ, bez ktorého by tá hádzaná nešla. Mužská hádzaná už dlhodobo patrí k najvýraznejším a najúspešnejším športom v Topoľčanoch, veľmi dobre ich reprezentuje. Dúfam, že to tak bude ďalej, pretože sa hovorí aj o možnosti novej haly.
V hádzanárskej bráne ste chytili okolo tisícpäťsto sedemmetrových hodov. Ich úspešnejšia realizácia a vyššia úspešnosť brankárov Topoľčian okrem iného priniesli Topoľčanom v poslednom skončenom súťažnom ročníku hneď 2. miesto za Prešovom. V druhom domácom semifinálovom zápase s Hlohovcom ste boli pri sedmičke úspešný a Topoľčany po nich vyrovnali 2:2 na zápasy. V rozhodujúcom v Hlohovci ste ako jediný brankár zneškodnili sedmičku Samuela Mažára a po týchto rozstreloch v celkovej sérii zvíťazili Topoľčany. Dali sa tieto emócie trochu porovnať s topoľčianskymi majstrovskými titulmi?
- Všetko sa dá porovnávať. Po sedemnástich rokoch sa Topoľčany dostali na medailové umiestnenie v našej Extralige. Boli to veľmi dramatické zápasy a málokto nám veril. O to bolo 2. miesto cennejšie.
V pohári EHF sa Topoľčany dostali až do tretieho predskupinového kola. V prvom zápase to však bola domáca prehra so švajčiarskym Winterthurom o dva góly a v odvete prehra o sedem. V čom bolo toto mužstvo lepšie ako dve holandské, ktoré ste vyradili?
- Bolo lepšie vo všetkých činnostiach, vyspelejšie, vyzretejšie, zohratejšie a s lepším hádzanárskym myslením. Nám nevychádzalo to, čo s holandskými mužstvami.
Za tridsať rokov aktívnej brankárskej činnosti vás trénovalo niekoľko desiatok trénerov. Ktorý vám ako brankárovi najviac pomohol alebo boli viacerí?
- Bol to už spomínaný Ivan Hargaš, ktorý bol prvý pri mojom začiatku v mužskej hádzanej a potom Martin Lipták, ktorý ma trénoval v Prešove. Je to veľmi dobrý tréner pre každý klub i reprezentáciu.
Ktoré športy sú vám najbližšie aj z pohľadu televízneho diváka?
- Rád si pozriem americký futbal a bejzbol. Môže to byť aj futbal, ale na najvyššej úrovni, čo predstavuje Liga majstrov.
Boli v detstve aj pre vás vianočné sviatky tými najočakávanejšími?
- Boli sme štyria bratia a dosť sa nám venoval starý otec. Počas Vianoc sme mali toho dobrého viac a aj mama i otec sa snažili rodinu zabezpečiť.
Ktoré jedlá z vianočného stola máte najradšej?
- Je to tradičná kapustnica, skôr trochu tuhšia a hustejšia s kvalitnou klobásou, ktorú môžem jesť aj po kapustnici. Z rýb mám rád skôr filé ako kapra a vždy trochu viac šalátu. Hoci to nie je až také typické vianočné, obľubujem koláče a dezerty s jablkovou náplňou.
Chystáte nejaké vianočné prekvapenie aj pre vašu partnerku a vo februári trojročného syna?
- My si robíme prekvapenia počas celého roka. Budem rád, keď budeme viac dní spolu.
Ako zvyknete prežívať noc na prelome dvoch kalendárnych rokov a zažili ste aj nejakého výnimočného Silvestra?
- Ak mierite na zahraničie, tam som nikdy nesilvestroval. Keď som bol mladší, od devätnástich rokov osem rokov po sebe to bolo v lesoch a chatách na Podhradí. Bola to volejbalová partia a niektorí aj s deťmi a partnerkami. Potom to už ustalo a v posledných rokoch sa najlepšie cítim v Nových Zámkoch, kde sa to upokojí a v spoločnosti partnerky Ingrid a syna Maxima sa najlepšie odreagujem.
Máte aspoň približne plán, dokedy budete v hádzanárskej bráne?
- Dokedy budem vládať, budú so mnou spokojní a nebudem mať zdravotné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu