TOPOĽČANY. Činnosť topoľčianskeho mestského magistrátu v sedemnástom až devätnástom storočí bola pre historikov zakliatym obdobím. Nezachovali sa totižto žiadne dokumenty z jeho činnosti a predpokladalo sa, že zhoreli počas požiarov, ktoré postihli mesto v minulosti.
Toto sa však prednedávnom zmenilo, keďže v Štátnom archíve v Nitre sa podarilo nájsť šesť úradných kníh z rokov 1685-1850. Cenný nález je zaujímavý aj tým, že knihy patria medzi najstaršie mestské knihy na Slovensku a sú staršie aj ako zachované knihy mesta Nitra.
Knihu našli náhodou
Ako nás informovala riaditeľka topoľčianskeho archívu Oľga Kvasnicová, knihy boli v tomto roku náhodne objavené pri generálnej revízii archívnych fondov v Štátnom archíve v Nitre, ktorú po svojom nástupe do funkcie uskutočňuje riaditeľ nitrianskeho archívu Peter Keresteš. „Bez nej by sme o týchto veľmi vzácnych knihách nevedeli možno ešte veľmi dlho. A veľká vďaka patrí Dr. Kerestešovi, že bez váhania rešpektoval ich provenienciu a knihy delimitoval do nášho archívu,“ povedala Oľga Kvasnicová.
Objavené knihy sú písané v starej predspisovnej slovenčine so zreteľnými nárečovými prvkami. Obsahujú prevažne záznamy o predajoch a kúpach nehnuteľností medzi obyvateľmi Topoľčian. „Samozrejme očakávame, že podrobné štúdium prinesie ďalšie poznatky, ktoré prispejú k podrobnejšiemu poznaniu dejín mesta. Zaujímavý je napríklad spôsob, akým je napísaná najstaršia kniha obsahujúca záznamy od roku 1685. Na prvý pohľad nelogicky nasledujú po sebe záznamy z rôznych rokov, rozdiel je aj celé storočie, ale sme presvedčení, že archivári odhalia príčinu, prečo to tak je. Horšie je to, že časti niektorých kníh sú dosť poškodené – vyblednuté až nečitateľné, ale verím, že sa ich podarí zachrániť, aj keď súčasná situácia nijako archívnictvu nepraje.“
Z kníh sa dajú vyčítať nielen mená starostov a prísažných (členov obecného výboru), ale z údajov o domoch a iných nehnuteľnostiach, ktoré boli predmetom kúpy, či predaja bude možné napríklad vytvoriť si predstavu o topografii mesta, o mestskom práve a podobne. Do mestských kníh sa zapisovali aj dlžoby obyvateľov a záznamy o ich zaplatení.
Časť obilia odvádzali armáde
Jedna z kníh je tzv. kopiár listov - usmernení a pokynov, ktoré adresoval hlavný slúžny Nitrianskej stolice richtárom. „Zaujímavý je napríklad pokyn richtárom, aby pravidelne kontrolovali piecky a komíny v obciach, možno tu nájsť predpis naturálií, ktoré museli jednotlivé obce odvádzať pre armádu, cenníky rôznych tovarov a remeselníckych prác. V sirotskej knihe sú zasa údaje o tom, ako sa nakladalo s majetkom pozostalých a sirôt,“ dodala Kvasnicová.