REGIÓN. Na konci pretekovej sezóny poštových holubov sa na výstave v Čereňanoch, tretí adventný víkend, vyhodnocovali víťazi súťaží a majstrovstiev oblastného združenia Topoľčany. Kultúrny dom privítal vo svojich priestoroch takmer stopäťdesiat operencov a približne stovku návštevníkov. Okrem domácich z topoľčianskeho regiónu bolo vidieť aj chovateľov z Prievidze.
V náročnej sezóne bolo 21 pretekov, k tomu nácviky a v jeseni 5 pretekov mláďat. Kto chce byť úspešný, musí koníčku mnohé obetovať. Víkend čo víkend preteky a k tomu dennodenná starostlivosť a tréningy. Tí, ktorí sa venujú aj iným športom tvrdia, že chov športových holubov patrí medzi na čas najnáročnejšie disciplíny.
Prvé preteky letia holuby koncom apríla z Brna a merajú 120 kilometrov. Vzdialenosti sa potom stupňujú. Ďalšie súťaže sú 170 km, potom 250 km, 540 km, atď.. Najdlhšie preteky sa leteli tento rok z nemeckého mesta Marburg (750 km). Možno pre laikov neuveriteľná informácia, ale i návrat domov z najdlhších pretekov zvládnu holuby pri rannom štarte ešte v ten istý deň. Najvyšší súčet bodov zo všetkých pretekov a titul majster v roku 2014 získal Samuel Súlovský z Kolačna, na druhom mieste skončilo duo bratov Dvončových z Veľkých Bielic, tretie miesto si vylietala dvojica otca a syna Poništiakovcov zo Žabokriek nad Nitrou.
Cieľom výstavy bolo nielen odovzdať ocenenie, ale aj vybrať reprezentantov do kolekcie, ktorá bude hájiť farby Oblastného združenia Topoľčany (spolu 170 chovateľov) na celoštátnej výstave poštových holubov. Tak ako v iných športoch, aj tu sú zvlášť kategórie v ktorých holuby súťažia a ich podmienky stanovuje Medzinárodná federácia chovateľov poštových holubov so sídlom v Belgicku.
Kategóriu A (krátke trate) i kategóriu B (stredné trate) vyhrali holuby tímu Poništiakových. V kategórii C (dlhé trate cez 500 km) vyhral holub pána Stanislava Rybára a v kategórii D (11 pretekov) holub Samuela Súlovského. Súlovský mal najlepšieho holuba i v kategórii G (eso ročný holub) i H (eso zo 6 pretekov). V kategórii E, ktorá zahŕňa len maratónske trate cez 700 km, excelovala holubička manželov Stierankovcov z Oponíc. V kategórii výkon zvíťazil borec manželov Júliusa a Aleny Mlátkových z miestnych Čerenian. V sezóne 2014 nalietal 5092 víťazných kilometrov. Najvýkonnejšia holubička mala vo výkone o stovku kilometrov menej a patrí Rudolfovi Machovi z Kamenca pod Vtáčnikom.
K výstavám patrí i kategória ŠTANDARD, čiže akási súťaž krásy. Posúdenie vykonávajú špeciálne školení odborníci a musia sa riadiť medzinárodne uznaným štandardom. Súťažiť však môžu iba holuby, ktoré sa do tejto súťaže kvalifikujú. Ani ten najkrajší holub nemá šancu, pokiaľ nesplní podmienku nalietaných 2500 kilometrov. Holubičkám stačí o päťsto menej.
Najkrajším holubom i holubicou výstavy boli zverenci Pavla Javorčeka z Výčap-Opatoviec. V rámci osemnásťčlennej kolekcie najlepších holubov Oblastného združenia Topoľčany budú na národnej výstave ešte holuby Jozefa Pietrika z Bánoviec nad Bebravou, Daniela Krajčíka z Bojnej a tímu Klačanských zo Soľčian. Môžeme povedať, že ženskému pohlaviu sa darilo lepšie. V mančafte je totiž 6 samčekov a až 12 holubích dám.
Uvidíme ako sa našim zverencom bude dariť na tejto celoštátnej výstave. Odtadiaľ postupujú na svetovú olympiádu poštových holubov. Je to naj-prestížnejšia a celým holubiarskym svetom mimoriadne sledovaná udalosť. Koná sa raz za 2 roky. Pred dvomi rokmi olympiádu hostilo Slovensko, v januári 2015 sa stretnú nadšenci z celého sveta v Budapešti.
Na západe väčšina olympijských reprezentantov končí v chovných voliérach bohatých ázijských kupcov. V praxi nie je výnimkou, že zámožní chovatelia z Taiwanu a Číny zaplatia za takéto holuby i niekoľko desiatok tisíc eur. Cena samozrejme závisí od rodo-kmeňa a najmä výsledkov samotného holuba. Pred rokom sa jeden šampión, ktorý bol za svoj život len na troch pretekoch, vydražil na belgickej internetovej aukcii PIPA.BE za neuveriteľných 310 tisíc eur.
Autor: Daniel Krajčík