TOPOĽČANY. Projekt pre deti z detských domovov, ktorý im mal pomôcť osamostatniť sa, skončil aj napriek počiatočným problémom úspechom. Informovala nás o tom organizátorka projektu Viera Bútorová. Za necelé dva roky sa týmto mladým ľuďom podarilo všetkým osamostatniť. „Na začiatku sme oslovili primátora mesta Topoľčany, ktorý nám vyšiel v ústrety a poskytol týmto mladým ľuďom možnosť bývať v mestskom nájomnom byte. Túto možnosť naši klienti maximálne využili. Dnes z pôvodných klientov nie je u nás už ani jeden. Všetci majú samostatné bývanie a takmer všetci majú vlastnú prácu. Nikto z nich nie je na ulici, ani nežije zo štátnych dávok či na úkor iných ľudí,“ povedala Bútorová.
Hospodárenie s peniazmi bol problém
Priebeh projektu však nebol jednoduchý. Mladí ľudia, ktorí opúšťajú brány detského domova, nemajú rodinné zázemie, sú odkázaní sami na seba. Prichádzajú takmer bez peňazí, ak nejaké majú, nevedia s nimi hospodáriť, nemajú dostatočné skúsenosti, nemajú prácu ani strechu nad hlavou. Dovtedy, kým boli v detských domovoch všetko materiálne mali zabezpečené a všetko dostali, pričom netušili, že sa o to treba nejako pričiniť.
Zároveň po dlhých rokoch života v inštitúcii sa búria proti dodržiavaniu ďalšieho inštitucionalizovaného režimu. Túžia po slobode, po naplnení svojich snov.
„Na začiatku sa takmer všetci v svojich prvých reálnych zamestnaniach stretali s pracovným neúspechom. Niektorí z nich dokonca opakovane. Ale nevzdávali sa. Vďaka tomu nastali mnohé zmeny a obraty v ich postojoch,“ uviedla Bútorová s tým, že bez ústretových zamestnávateľov by sa projekt realizoval omnoho ťažšie.
Projekt zatiaľ nepokračuje
Zo začiatku boli v priestoroch zariadenia sociálnych služieb Môj domov vyhradené priestory pre deti z detských domovov. „V priestoroch, kde je ubytovaná aj naša majoritná skupina klientov seniorov a klientov so zdravotnými postihnutiami. To bol hneď prvý problém. Táto alternatíva spolunažívania sa ukázala ako nevhodná pre všetky skupiny. Vznikali ďalšie problémy: nie všetci zamestnanci, ktorí dovtedy pracovali s inou skupinou klientov, napríklad seniormi, mali v sebe danosť pracovať pre tak odlišnú skupinu ľudí ako sú mladí ľudia z detských domovov...“
Po vyriešení prvotných problémov sa vyprofilovala skupina zamestnancov, ktorá to s nimi myslela úprimne a nezištne. Stávali ich sprievodcami a viedli ich k pracovným návykom v rámci pracovnej terapie a sociálnej rehabilitácie. Deti neskôr bývali v jednom byte, ktorý na tieto účely poskytlo mesto.
Aj napriek tomu, že projekt dopadol dobre, zatiaľ pokračovať nebude. „Mojou snahou bolo pokračovať ďalej v poskytovaní sociálnej služby týmto spôsobom, skvalitňovať systém na základe skúseností a rozšíriť naše aktivity na ďalšie skupiny sociálne odkázaných občanov. Mesto nám, žiaľ, zrušilo nájomnú zmluvu bytu. Verím však, že dokážeme nájsť riešenia a dokážeme takto úspešne pomôcť etablovať do spoločnosti aj ďalších občanov,“ dodala Bútorová.