BOJNÁ. Archeologické náleziská v katastri obce Bojná sú už dlhú dobu známe a počas ôsmich rokov prác sa verejnosť môže tešiť stále novými objavmi, ktoré spresňujú a dopĺňajú naše národné dejiny.
Obec Bojná s vedením starostu Jozefom Stankovským intenzívne spolupracuje so Slovenskou Akadémiou Vied pri budovaní a rekonštrukcii doposiaľ najvýznamnejšieho objavu na hradisku Valy. Výskumom odborníci odkryli vstupnú bránu, ktorú sa chcú pokúsiť zrekonštruovať. „Samotná brána bude vybudovaná vo Vale, v hradisku, ktoré bolo v minulosti významným vojenským miestom. Je to chránené územie, ktoré má na starosti Slovenská Akadémia Vied,“ vysvetľuje starosta obce Bojná Jozef Stankovský. Ako dodáva, pozemok, na ktorom sa brána nachádza je urbársky, no v rámci spolupráce vie zabezpečiť pomoc pri budovaní vstupnej brány.
Budovanie brány bude najväčším stavebným dielom
V súčasnosti sa na hradisku dajú prezrieť mnohé objekty, ktoré boli odkryté počas ôsmich rokov prác, ako obytné domy a hospodárske stavby. Avšak budovanie brány bude omnoho väčším dielom. „Preto musí byť dané budovanie starostlivo odborne i technicky pripravené a primerane finančne zabezpečené. V súčasnosti je už k dispozícii štúdia rekonštrukcie a hľadajú sa cesty na financovanie tohto projektu,“ vysvetľuje situáciu vedúci archeologického výskumu SAV v Bojnej Karol Pieta.
Dobu vzniku určili podľa zuhoľnateného dreva
Obec Bojná poskytla nielen významné nálezy ako bronzový zvon, či reliéfne pozlátené plakety, ale aj pozoruhodné stavby, najmä súčasti opevnenia, ktoré bolo v dobe svojho vzniku, v 9. storočí, jedinečným stavebným dielom,“ hovorí Karol Pieta. Veľa údajov o dobe vzniku týchto stavieb a ich podobe majú k dispozícii vďaka drevám, ktoré zuhoľnateli pri ničivom požiari v čase dobytia hradiska. Tie umožňujú archeológom zrekonštruovať hradby, a tak zachovať ich verný vzhľad. „Sústreďujeme sa najmä na dobre zachovalú východnú bránu, ktorej podobu spoločne spresňujú odborníci, archeológovia z Archeologického ústavu SAV, pracovníci Krajského pamiatkového úradu v Nitre i stavbári a architekti - špecialisti na staré technológie zo Slovenskej technickej univerzity,“ dodal. Projekt napreduje aj vďaka podpore a ústrety od starostu a samotnej obce Bojná, Lesov SR, lesnej správy Duchonka i Urbárskej spolumajiteľnosti v obci Bojná. Po odsúhlasení Krajským pamiatkovým úradom sa počíta, že prvé práce sa začnú už v tomto roku.
Vo vybudovanom príbytku sa nachádza aj model pece
„Obec Bojná sa svojou činnosťou snaží budovať expozíciu v prírode, ktorá sa nachádza priamo na hradisku Valy, a tak zabezpečujeme hlavne tie čiastkové rekonštrukcie, ktoré sa týkajú nálezov v hradisku,“ hovorí Stankovský. „V poslednom období objavov a rekonštrukcií sa vybudovala veľkomoravská polozemnica, v ktorej sa nachádza aj funkčný model pece. To návštevníkom približuje štýl života a zväčšuje poznatky o tom, ako si v minulosti ľudia pripravovali napríklad taký chlieb,“ dodáva. Čo sa týka finančných prostriedkov, obec Bojná sa snaží získať aj finančné prostriedky z ministerstva kultúry, čo je však náročné. Mnohé práce na hradisku obec zabezpečila aj z vlastných prostriedkov alebo z finančných darov.
Obec chce vybudovať aj archeologický skanzen
Pre návštevníkov obce sa aj tento rok, tak ako minulé, budú konať Cyrilometodské slávnosti a okrem vstupnej brány v najbližšej dobe plánuje obec vybudovať archeologický skanzen, ktorý sa však priamo na hradisku nachádzať nebude. „Chceme ho vybudovať v blízkosti hradiska, keďže sa musia zabezpečiť určité opatrenia, ktoré sú spojené s budovaním skanzenu a splniť bezpečnostné kritériá,“ dodáva starosta obce Bojná. Aj v tomto smere sú archeológovia pripravení pomôcť a pokračovať v doterajšej príkladnej spolupráci.
Autor: Kristína Dorušiaková