TOPOĽČANY. Tribečské múzeum v Topoľčanoch pripravilo pre žiakov materských a základných škôl prezentačné podujatie s tvorivou dielňou pod názvom „Usilovné včeličky“. Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou podáva zrozumiteľným spôsobom zaujímavé fakty zo života včiel a prispieva k rozvoju vnímavosti a chápania prírody, keďže sú včely neoddeliteľnou súčasťou ekosystému, mimoriadne závislou od kvality životného prostredia a výnimočným bioindikátorom jeho nepriaznivých zmien.
Včela medonosná je blanokrídly hmyz. Telo každého včelieho jedinca sa skladá z hlavy, hrude a bruška. Voľne žijúce včely žijú v lesoch a hniezda si zakladajú v dutinách stromov alebo skál. Človek im však už odpradávna poskytoval umelé dutiny, a tak sa prispôsobili životu v úľoch, kde majú stálu ľudskú opateru.
Z úľov sa včely rozlietajú po okolí na kvety. Správy o hojnosti potravy, aj o smere a vzdialenosti od úľa si podávajú dorozumievacím tancom. Podľa tvaru kriviek, ktoré pri ňom opisujú, podľa ich veľkosti a smeru sa ostatné včely dozvedia potrebné údaje. Orientačným bodom je Slnko.
Pri hodnotení celospoločenského významu včelárstva však nesmieme zabúdať aj na nepriamy úžitok, ktorý mnohonásobne prevyšuje hodnotu včelích produktov – opeľovanie poľnohospodárskych kultúr, ako aj význam pri zmysluplnom napĺňaní voľnočasových aktivít a pri agropodnikaní.
Návštevníci sa dozvedia, prečo má tento mierumilovný chlpatý hmyz veľký význam nielen vo svete rastlín a živočíchov, ale aj pre nás ľudí a získajú odpovede na mnohé otázky z problematiky včelárstva. Svoje vedomosti si preveria v testoch a tajničkách. Pripravené sú rôzne tvorivé aktivity vedúce k rozvoju kreativity a výtvarného cítenia, ako je výroba sviečok z včelieho vosku, skladanie origami, modelovanie včiel a úľov, omaľovánky. Prezrieť si môžu aj rôzne včelárske pomôcky, literatúru a úle, ktoré zapožičala Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Topoľčanoch. Podujatie podporí činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa žiakov a k rozvoju vzdelávacích schopností, pomôže uvedomovať si dôležitosť ochrany včiel a včelstiev. Jedným z cieľov je aj prehlbovať vedomosti a zručnosti žiakov v prírodovednom, biologickom ale aj chemickom smere vzdelávania a formovanie zodpovedného správania sa voči prírode, posilňovanie citovej väzby a úcty voči prírode a budovanie pocitu spolupatričnosti s prírodou. Podujatie je sprístupnené v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch v pracovných dňoch od 4. marca do 2. mája 2015 v čase od 8.00 h. do 15.00 h.
Autor: Ľ. Opáth