Aktivity uskutočňovala aj okresná knižnica v Topoľčanoch, ktorá svojim čitateľom pripravovala rôzne besedy.
Šanca pre osamelých
Tradícia, ktorá pretrvala dodnes – to sú stretnutia osamelých, ktoré sa prvýkrát v Topoľčanoch zorganizovali už v roku 1989.
„Nie každý, kto z akýchkoľvek dôvodov stratí partnera, musí byť deprimovaný, zúfalý a cítiť sa osamelý. Často býva ovplyvňovaný mienkou tých, ktorých si váži, ktorí pre neho niečo znamenajú. Má veľa príležitostí počúvať dobre mienené rady o tom, aby neostával sám, aby sa neuzatváral len do seba, nevyhýbal sa ľuďom.“ Toto boli dôvody počiatkov stretnutí osamelých.
„Mestské kultúrne stredisko v Topoľčanoch sa podujalo hľadať cestu k takýmto ľuďom tým, že začalo pripravovať ZÁBAVNÉ PODUJATIA PRE OSAMELÝCH každú prvú sobotu v mesiaci. Prvé stretnutie sa uskutočnilo 2. septembra t. r. a podľa názoru účastníkov sa skutočne vydarilo. Zúčastnili sa ho záujemcovia nielen z nášho okresu, ale tiež z Východoslovenského a Stredoslovenského kraja.“
Na prvom podujatí bol pripravený aj zaujímavý program. „Podujatie konferovala Lila Jarošová a o dobrú zábavu sa postarala dychová hudba Nadličanka. Besedu o partnerských vzťahoch viedla PhDr. Margita Kubišová z predmanželskej poradne. Účastníkom boli súčasne rozdané anonymné anketové dotazníky k vyplneniu. Označili v nich témy, ktoré by ich na budúcom podujatí zaujímali, podobne ako názor na zlepšenie spoločných podujatí. V kultúrnom programe vystúpil aj kúzelník Jozef Mihalovič.“
Táto aktivita mala teda úspech už pri svojom vzniku, po ktorom sa plánovali hneď ďalšie podujatia spolu s tanečným i kultúrnym programom a besedou.
Na besede v okresnej knižnici
Okresná knižnica v Topoľčanoch okrem toho, že poskytovala knižné bohatstvo čitateľom, uskutočňovala aj rôzne podujatia zamerané na literatúru. „Už tradične poriadajú v okresnej knižnici besedy o knihách, besedy s autormi kníh, redaktormi novín a časopisov, redaktormi Čsl. rozhlasu, televízie a pod. Každý si môže vybrať z množstva podujatí to, čo ho zaujíma.“
Článok vyšiel v období Dňa tlače, rozhlasu a televízie a v knižnici sa preto uskutočnila beseda s redaktorom Čsl. rozhlasu Ernestom Wei-dlerom.
„Besedy sa zúčastnili žiaci gymnázia a ďalší, ktorí mali o besedu záujem. Stretnutie s autorom mnohých zaujímavých relácií, rozhovorov a besied bolo veľmi hodnotné. Porozprával, ako sa dostal k redaktorskej práci v rozhlase, vyslovil i svoje názory na prácu redaktorov, na záujem mladých ľudí o spoločenské problémy atď.“
Správy z 26. septembra 1989.