PARTIZÁNSKE. Jozef Antl, pravidelný darca a organizátor darcovstva prednedávnom absolvoval svoj dvestý odber krvi. Svoju prvú krv daroval počas základnej vojenskej služby ako 20-ročný. Odvtedy daruje krv pravidelne už 38 rokov.
„Na vojne sme chodievali darovať krv aj preto, že sme sa mohli trochu uliať od svojich povinností. Navyše, v tých časoch sme za darovanie dostávali aj pol litra dobrého vína, čo nebolo na zahodenie,“ zaspomínal si pán Antl. Darovanie krvi sa však pre neho stalo postupom času záľubou a možnosťou urobiť niečo pre druhých.
Navštívili aj parlament
Už počas svojho pôsobenia v Partizánskych strojárňach sa snažil organizovať odbery krvi, do ktorých zapájal svojich spolupracovníkov. „Vycestovávali sme pravidelne s ľuďmi, ktorí mali o darovanie záujem do Bratislavy. Cestou sme sa zastavili napríklad aj vo Veľkom Záluží a na iných miestach, kde sme zozbierali ďalších ľudí, a tak nás išiel aj plný autobus. Urobili sme si taký malý výlet a potom ako sme darovali krv, sme si urobili exkurziu do televízie alebo do parlamentu, kde sme sa mohli s politikmi porozprávať o problémoch darcov,“ vysvetlil Jozef Antl, pričom si posťažoval, že mnoho zamestnávateľov neakceptuje fakt, že jeho zamestnanec má nárok darovať krv počas pracovnej doby.
Ocenenie aj od prezidenta
„Nenájde sa asi nikto, kto by na svojho zamestnávateľa podal sťažnosť, že mu neumožnil ísť darovať krv. Nemôžeme sa potom ani čudovať, že darcov krvi nie je toľko, koľko by bolo treba,“ povedal Antl.
Za darovanie krvi dostal počas svojho života množstvo ocenení. Okrem všetkých Janského plakiet si veľmi cení ocenenie od Slovenského červeného kríža za obetavosť, humanitu a dobrovoľnú službu, ktoré mu odovzdal prezident Michal Kováč a neskôr aj Rudolf Schuster. Aj keď má pán Antl na svojom konte už 200 darovaní krvi, aj naďalej plánuje s darovaním krvi pokračovať, pokiaľ bude môcť. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do 65 rokov.