Hlavnou úlohou je vyhľadávanie a podpora talentovaných mladých hráčov U12 – U15 (ročníky 2000 – 2003) na úrovni oblastných a regionálnych výberov. Týka sa to teda hráčov hrajúcich v kluboch riadených ZsFZ a ObFZ Topoľčany a nie hráčov z Útvarov talentovanej mládeže.
Viac o tomto programe nám porozprával predseda Trénersko-metodickej komisie (TMK) Oblastného futbalového zväzu Topoľčany Dušan Martinka.
Čo vôbec Program podpory talentovaných hráčov zahŕňa?
– Ide o vyhľadávanie a podporu talentovaných mladých hráčov nar. v r. 2000 až 2003. Cieľom je zabezpečiť kvalitný tréningový proces, získať informácie o talentovaných hráčoch a vyhľadávať talentovaných hráčov pre potreby vrcholového futbalu.
Kedy prebiehajú tréningy?
– Stretávame sa jedenkrát mesačne, vždy prvý pondelok v mesiaci – teraz to bude 4. mája na ihrisku v Tovarníkoch. Na tréningu by malo byť vždy prítomných desať hráčov. Aprílové stretnutie je už za nami. Hráčov si mapujeme počas víkendov v súťažiach ObFZ Topoľčany a po následnej konzultácii s trénermi ich pozývame na toto stretnutie. Bohužiaľ, už aj samotní tréneri nie sú často naklonení tomu, aby išli hráči na tieto zrazy. Domnievajú sa, že týchto hráčov chceme ďalej posúvať do vyšších súťaží a prídu o nich. No v skutočnosti týchto hráčov len posúvame ďalej do regionálnych výberov, z ktorých sa následne tvorí základ reprezentácie U12 a U13. A práve v tejto vekovej kategórii máme v našom okolí dostatok talentovaných hráčov a bolo by na škodu neposunúť ich do krajských, či celoslovenských výberov.
Je teda náročné pozývať hráčov, ak ich klub neuvoľní...
– Rozoslali sme e-maily prakticky všetkým klubom, ktoré patria pod ObFZ Topoľčany. Odozva však bola žalostná. Tréneri a funkcionári sa boja, že takto prídu o hráčov. Treba si ale uvedomiť, že aj pri mladých futbalistoch je potrebný tréner s licenciou . A je pravdou, že po obciach mladých hráčov trénujú zväčša rodičia, či starí rodičia, všetko na dobrovoľníckej báze. Ešte raz opakujem, že my hráčov nechceme z obcí brať do iných klubov, ale našim cieľom je zvýšiť úroveň jednotlivých hráčov. Futbal nám vychováva hráčov, ktorým po ukončení dorasteneckého veku chýbajú základné technické zručnosti, ktoré sa získavajú práve v jednotlivých senzitívnych obdobiach veku. Treba s tým niečo robiť a aj preto začal SFZ s týmto projektom.
Na čo sa zameriavate počas jednotlivých tréningových procesov?
– Tréning je zameraný hlavne na zistenie úrovne pohybových schopností a zručností. Pri vhodnom tréningu v jednotlivých etapách vývoja dochádza k vyššej úrovni týchto schopností. Napríklad 6-10 roční hráči sa venujú viac koordinačným cvičeniam, pri 8-12 ročných pracujeme viac na zvyšovaní rýchlosti frekvencie pohybov, od 13 rokov sa môžeme venovať viac sile, špeciálnej vytrvalosti, maximálnej sile atď. To znamená, že ak sa nerešpektujú senzitívne obdobia pri vývoji hráča, môžu pohybové schopnosti zaznamenať stratu, ktorú bude možné neskôr len ťažko dohnať, hoci jej v tréningu budeme venovať viac času. Navyše TMK ponúka aj možnosť vypracovania tréningových jednotiek pre jednotlivé družstvá, pretože poznám to veľmi dobre, v jednotlivých obciach majú v žiackych družstvách hráčov, medzi ktorými je aj päťročný, či šesťročný rozdiel. A ak by všetci trénovali presne rovnako, neprinesie to u všetkých očakávaný efekt. Nestačí hrať len futbal. A práve na týchto stretnutiach sa venujeme jednotlivým ročníkom osobitne, aby ich výkonnostný nárast bol čo najlepší. Na zraze sú vítaní aj tréneri a rodičia.
Teraz netvrdím, že zo všetkých pozvaných hráčov budú super hráči, ale treba niečo s naším futbalom robiť, aby napredoval. Tento projekt určite neprinesie svoje ovocie ihneď, ale bude to trvať päť, šesť rokov. Dôležité je pochopiť, že funkcionári sa nemajú čoho obávať, pretože našim prvoradým cieľom je pripraviť hráča pre vrcholový futbal či už na úrovni ObFZ, alebo vyššej.