Zvolený akčný výbor
Koniec roka 1989 so sebou prinášal rozsiahle zmeny v spoločnosti. Článok z okresnej konferencie KSS podáva stanovisko tejto strany a riešenia, ktoré uskutočnili.
„V správe, ktorú predniesla Helena Rybanská, odznela sebakritika nedostatočnej práce predsedníctva OV KSS i aparátu strany v uplynulom období. Za málo účinné boli označené aj akčné opatrenia OV KSS. V správe uviedla, že doteraz už viac ako 120 členov a kandidátov KSČ požiadalo o ukončenie členstva.“ Okrem toho jedným z bodov programu tejto konferencie bola aj diskusia.
„Napriek tomu, že časový limit na jedno diskusné vystúpenie bol 5 minút, diskusia trvala päť hodín. Aktéri diskusných vystúpení sa zhodli v tom, že súčasnú situáciu v strane negatívne ovplyvnili byrokraticko-direktívne prístupy, v ktorých sa presadzovali len inštrukcie zhora a nezohľad-ňovali postoje radových členov strany. Diskutéri žiadali radikálne zníženie aparátu strany, zrušenie krajských výborov, zníženie členských príspevkov a príjem rozdeliť tak, aby aspoň polovica zostala v základných organizáciách. Polemické názory boli na zrušenie či zotrvanie organizácií KSČ na pracoviskách. V diskusii sa kriticky hodnotil akčný program KSČ, ktorý je vraj málo revolučný.“
Nesúhlasia a žiadajú
K udalostiam z novembra 1989 vyjadrujú svoje stanovisko aj pracovníci OD Jednota.
„Členovia koordinačného výboru Verejnosť proti násiliu a pracovníci obchodného domu Jednota v Topoľčanoch vyjadrujú súhlas s programovým vyhlásením občianskej iniciatívy VPN a koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov z 25. novembra t. r. Nakoľko tieto požiadavky boli splnené len čiastočne, pripájajú svoj nesúhlas a ďalej požadujú: – Zrušiť ROH a zvoliť si slobodné odbory. Odstrániť komunistické heslá z verejných budov. Vylúčiť zo závodov a inštitúcií ZO KSS. Schváliť nový volebný zákon, ktorý bude demokratický. Vylúčiť z FZ poslancov, ktorí sa skompromitovali. Žiadame odstúpenie vedúcich funkcionárov ONV, ktorí sa skompromitovali...“
Jubilujúci spevokol
Ako jeden z najlepších speváckych zborov v okrese sa spomína Spevokol učiteľov topoľčianskeho okresu – SUTO, ktorý v roku 1989 oslávil 115. výročie svojho založenia. I keď nie je žiaden dok-lad o založení tohto spevokolu, zmienka o ňom v časopise Orol 15. 4. 1874 dokazuje, že vtedy už spevokol existoval.
„V súčasnosti má Spevokol učiteľov topoľčianskeho okresu 60 členov. Popri učiteľoch spievajú v zbore aj robotníci, technici, dôchodcovia a ženy z domácnosti. Repertoár spevokolu je zameraný na skladby starej muziky, diela našich a svetových autorov a úpravy ľudových piesní.“
Správy z 12. decembra 1989.