TOPOĽČANY. Topoľčany chcú pokračovať v rozširovaní spektra komodít, ktoré je možné v meste separovať. O tomto zámere nás informoval primátor mesta Peter Baláž počas Dňa otvorených dverí na dotrieďovacom dvore. Mesto v súčasnosti uvažuje nad spracovávaním kuchynského odpadu.
Vyrobili by viac kompostu
„Robíme analýzu množstva kuchynského odpadu, ktorý sa vyprodukuje v individuálnej bytovej zástavbe, sídliskách, školských jedálňach a reštauráciách. Na základe tejto analýzy chceme pripraviť plán, ako by sa tento odpad zvážal. Následne by sme chceli vybudovať fermentačnú jednotku na spracovanie tohto odpadu. V rámci kompostárne chceme vyrábať kompost, ktorý by sme potom predávali, či poskytovali obyvateľom mesta,“ povedal primátor.
V súčasnosti sa v kompostárni vyrába asi 1250 ton kompostu z verejnej zelene. Keďže náklady na prevádzku kompostárne sú hradené z rozpočtu mesta, kompost je poskytovaný obyvateľom mesta zadarmo.
Nové smetiaky budú zapustené do zeme
Začiatok separovania kuchynského odpadu je treba však podľa primátora veľmi dobre pripraviť, keďže v komunálnom odpade sa ho nachádza asi 40%. „Ľudia by museli veľmi precízne separovať. Ak sa nám podarí získať a spracovať aspoň polovicu tohto odpadu, bol by to veľký úspech.“ Kvôli kuchynskému odpadu mesto pravdepodobne zavedie aj nový druh smetných nádob, ktorý bude naň špeciálne určený.
To však nie sú všetky novinky, ktoré mesto pripravuje. Hromadné stojiská kontajnerov nevyzerajú veľmi vábne. V minulosti sa vybudovalo jedno prestrešené a oplotené, no veľmi sa neosvedčilo. Najnovším trendom je zapúšťanie kontajnerov do zeme. Prvé takéto smetné nádoby by sa mali čoskoro nachádzať neďaleko námestia.
Spracovávajú aj nebezpečný odpad
Deň otvorených dverí v dotrieďovacom dvore slúži najmä na to, aby sa deťom ukázalo, čo mesto robí so separovaným odpadom. „Tiež chceme aby si uvedomili, že odpad nekončí na skládke, ale ďalej sa s ním pracuje,“ prezradil nám vedúci dotrieďovacieho dvora Tomáš Schwarz. V Topoľčanoch sa separuje sklo, plasty, elektroodpad, papier, či pneumatiky. „Spracovávame aj nebezpečný odpad ako sú autobatérie, svetelné zdroje, staré lepidlá, či farby,“ poznamenal Schwarz s tým, že ľudia si už na separovanie zvykli. O tom svedčí aj to, že z dotrieďovacieho dvora sa minulý rok odviezlo viac ako 569 ton vyseparovaného odpadu.
Dotrieďovací dvor a mestskú kompostáreň otvorilo mesto v roku 2011 a na ich vybudovanie prispela Európska únia sumou 1,38 milióna eur.
KOĽKO TON SA V ROKU 2014 VYSEPAROVALO?
Papier 172,28t
Sklo 233,76 t
Plasty 96,71 t
Kovy 16,555 t
Tetrapaky 9,67 t
Elektroodpad 14,21 t
Pneumatiky 29,86 t