Pozor na škodnú
V januári 1993 sa v Partizánskom objavili falošní daňoví úradníci, ktorí sa snažili obohatiť výberom pokút od podnikateľov s pomocou falošných preukazov daňového úradu.
„Po tzv. „podnikateľoch“ v uvedený deň pátrala polícia i s pracovníkom daňového úradu, avšak bezvýsledne. Podľa vyjadrenia postihnutých osôb jeden z nich bol nižšej postavy, počerný, s fúzikmi. Preukazujú sa falšovanými služobnými preukazmi, na ktorých je vlastnoručne vyrobené podlhovasté razítko s názvom OBVODNÝ DAŇOVÝ ÚRAD PARTIZÁNSKE. Originál služobný preukaz má však okrúhlu pečiatku so slovenským znakom uprostred.“
Bude dosť mäsa a mlieka?
Jednou z tém, ktoré bolo treba vyriešiť, bol aj stav hovädzieho dobytka a jeho vývoj na priesečníku rokov 1989 – 1993. „V porovnaní rokov 1989/92 sa pripustilo v okrese o 5 931 kráv a 1 597 jalovíc menej. To je už pokles, ktorý signalizuje dno potrieb pre zabezpečenie potravinového reťazca mäso – mlieko.“ Vtedajší vedúci Plemenárskeho strediska Topoľčany Milan Šípoš ďalej definuje problém a objasňuje vyhliadky do ďalšieho obdobia v tomto odvetví.
„Čo nás však trápi v odvetví chovu HD je stále nedocenenie ekonomickej efektívnosti, keď ceny vstupov a výstupov nezabezpečujú patričnú príťažlivosť prvovýroby k tomuto chovu, ďalej sú to neatraktívne profesie ošetrovateľa a dojičky, ktoré i pri vysokej nezamestnanosti nevieme v dostatočnom množstve (nie ešte v kvalite) zabezpečiť. Ak chceme a musíme prekonať súčasné ekonomické ťažkosti a problémy, je nutné jasne definovať koncepčne výrobný priestor tohto odvetvia nielen ako producenta potravín, ale i ako cieľavedomú ekologickú činnosť spojenú s úrodnosťou pôdy a udržiavaním kultúrnosti krajiny.“
Dlhujú im 900 miliónov
V januári 1993 bolo v ZDA jedenásťtisíc ľudí bez práce. Dôvodom prerušenia výroby v tomto podniku boli 900 miliónové pohľadávky. Nasleduje časť vyjadrenia vtedajšieho podnikového riaditeľa Závodov 29. augusta Atillu Maroša.
„Na základe ťaživej finančnej a ekonomickej situácie, ktorá už dlhšie obdobie pretrváva v š. p. Závody 29. augusta Partizánske, hlavne v dôsledku neuhradených pohľadávok zo SNŠ, schválila Rada riaditeľov na zasadnutí dňa 21. 1. 1993 rozhodnutie riaditeľa podniku zastaviť výrobu v celom podniku od 25. 1. 1993 do 8. 2. 1993 s výnimkou závodov, v ktorých sa zabezpečuje výroba pre zahraničného odberateľa formou práce za mzdu a je finančne a materiálovo zabezpečená.“
Správy z 19. januára a 26. januára 1993.