Autocross Topoľčany založili po sezóne 2014/2015 ako občianske združenie štyria nadšenci: Ján Cabaj, Radovan Halo, Silvester Maršala a Marian Turanský. Títo ľudia sa zároveň starajú o napredovanie topoľčianskeho klubu. Viac o autocrosse, jeho zrode, či samotných pretekoch sme sa porozprávali s Jánom Cabajom a Ivetou Kôpkovou, ktorá taktiež podľahla autocrossovému čaru a pravidelne sa zúčastňuje rôznych pretekov.
Priblížte nám Autocross Topoľčany, kde vznikla myšlienka založiť takýto klub?
– J. C.: V súčasnosti máme 28 členov, z toho je 15 jazdcov, zvyšok sú registrovaní členovia.
Máme medzi sebou aj najstaršieho člena – môjho otca, ktorý patril medzi prvých zakladateľov a jazdcov motoristického športu v Topoľčanoch. On sám má odjazdených veľa rally súťaží, ako aj našu slávnu topoľčiansku Rally Tribeč. Teraz chodí s nami na každé preteky a odovzdáva svoje skúsenosti nám a hlavne svojmu vnukovi Andrejovi, za čo mu patrí obrovská vďaka.
Máme už aj veľa prívržencov a fanúšikov, ktorí síce nie sú členmi tohto združenia, ale pomáhajú nám. Zo spomínaných 15 jazdcov 12 jazdí v mužskej kategórii (Lukáš Kôpka, Tomáš Kôpka, Miro Kmeť, Samo Ondruška, Vlado Maršala, Andrej Cabaj, Kevin Šuriansky, Jojo Borik...), dvaja juniori (Andrej Turanský, Filip Chochula) a máme aj dve jazdiace ženy (Ivet Kôpková a Dominika Halová). Až do tejto sezóny spomenutí jazdci jazdili na autocrossových pretekoch samostatne. Neboli organizovaný pod žiadnou hlavičkou. Každý tak jazdil za svoj tím. Spomeniem tímy ako S-Trans (Samo Ondruška, Jojo Borik, Vlado Maršala, Simon Hodál), Baby svet a CA Komfort (Andrej Cabaj), Dominator (Tomáš Kôpka, Lukáš Kôpka, Miro Kmeť, Iveta Kôpková, Dominika Halová a Radovan Halo), V-Turan (Andrej Turanský) a ďalší.
No a kde sa táto myšlienka zrodila? Na pretekoch, tam sme sa dohodli, že sa spojíme a založíme klub – Autocross Topoľčany.
Podľa čoho sú rozdelené kategórie v Autocrosse a aké súťaže sa vôbec jazdia?
– J. C.: Je to rozdelené podľa kubatúr a hlavne podľa športového preukazu. Každý jazdec a auto musí mať preukaz a podľa toho sa jazdci rozdeľujú do rôznych súťaží. Ak chcete jazdiť slovenský autokrosový pohár (SAP), musíte vlastniť najvyšší stupeň legitimácie. Na Regionálny pohár (RAP), Karpatský pohár (KAP), či AGS Oslany je druhý stupeň legitimácie. Legitimáciu, alebo vlastne licenciu, získavate prihláseným sa na Slovenskú motoristickú organizáciu. Tu absolvujete školenia jazdca, následne sa vykoná zdravotná prehliadka jazdca, kde sa určí zdravotná spôsobilosť. Pokiaľ je to všetko v poriadku, tak následne dostanete športový preukaz jazdca Slovenskej motoristickej asociácie. Čo sa týka auta, tak i to musí prejsť technickou prehliadkou a podľa toho je zaradené do jednotlivých súťaží. Súťaží sa viackrát do mesiaca: jedenkrát SAP/RAP/KAP – zvyčajne spolu na jednom podujatí. Potom jazdíme pravidelnú súťaž, ktorá sa zväčša jazdí vždy na konci mesiaca – AGS Oslany. Do toho sa jeden víkend ešte jazdí aj minirally rally cup, ktoré sa konajú v Strehovej a v Novej Dedine RaceShow. Autocrossové poháre jazdia vždy jednotlivci – jazdec v jednosedadlovom vozidle je sám, zatiaľ čo minirally MRC sa jazdí v dvojposádkach – jazdec plus navigátor.
Aké úspechy zatiaľ pretekári z Autocrossu Topoľčany dosiahli?
– J. C.: Samo Ondruška je za rok 2015 víťazom autoslidu v kategórii H2 (2000 cm3), Vlado Maršala mal prvé miesto na autoslide v kategórii H1 (1600 cm3) a v pohári AGS Oslany obsadil celkovo tretie miesto. Druhé miesto pridal Andrej Cabaj v minirally MRC.
V junioroch sa darilo Andrejovi Turanskému, ktorý je víťazom Karpatského pohára za rok 2015. Zo žien mala výborný úspech Dominika Halová, ktorá skončila druhá na Karpatskom pohári vo Veľkých Uherciach. Ivet Kôpková sa stala víťazkou minirally cupe.
– I.K.: Veľký pokrok urobila práve Dominika Halová, ktorá jazdí prevažne len medzi mužmi. „Hodili sme ju do vody a musela sa naučiť plávať“ ako sa hovorí. Je jediným dievčaťom medzi mužmi a po treťom preteku sa jej podarilo získať hneď pohár.
– J.C.: Tieto úspechy a víťazstvá sú tá krajšia časť tohto športu. No za nimi sa skrýva nespočetné množstvo hodín strávených v garáži – opravy karosérie, motorov, prevodoviek a iných častí auta. Na internete zháňaním súčiastok, ale to najhlavnejšie sú tréningy. Často si prenajímame autocrossové trate, na to aby sa jazdci vyjazdili a vžili so svojím autom. Tu je výhoda v tom, že na tomto tréningu sa stretneme ako tím a vieme tak nasimulovať jazdu ako na pretekoch, čo je pre jazdca ten najlepší tréning.
Aké súťaže ste odjazdili naposledy?
– J.C.: Minulý víkend sa jazdil pohár AGS Oslany, kde v kategórii H1 bol Tomáš Kôpka na druhom mieste, Vlado Maršala bol tretí a za juniorov bol Andrej Turanský prvý a Chochula tretí. Najbližšie sa ide na Karpatský pohár do Očkova pri Trenčíne. V ďalšom týždni nasleduje Strehová MRC a aj Lučenec SAP+RAP, Nová Dedina – RaceShow a záver júna budeme v Oslanoch, čo je najbližšie k Topoľčanom, takže budeme radi, ak nás priaznivci Autocrossu prídu podporiť. Tak vidíte, že jún je plný pretekov. Pre divákov sa autocross stáva čoraz viac atraktívnym športom, aj z toho dôvodu, že na klasickom rally vidíte pretekára len na určitom mieste, v určitom prejazde RZ. Autocrossové areáli sú robené tak, že vidíte jazdca počas celého okruhu. Súťaže na Slovensku sa skvalitňujú aj vďaka účasti českých jazdcov, pretože v Čechách má autocross dlhú históriu, čím je aj na vyššej úrovni ako u nás a čo je hlavné, má väčšiu popularitu a tým aj viacej priaznivcov a sponzorov... Jednoducho máme sa od nich čo učiť.
– I.K.: Málokto na Slovensku vie, že na naše trate a preteky chodia kvalitní českí jazdci. To znamená, že tie naše trate na Slovensku sú na veľmi dobrej úrovni, čo potvrdzuje účasť práve týchto českých jazdcov. Vo veľmi vysokom hodnotení v našom okolí sa nachádza aj trať vo Veľkých Uherciach, kde sa konal pretek Európskej zóny v Autocrosse. Boli tam jazdci z Čiech, Rakúska, či Maďarska. Ľudia by sa mali aspoň raz prísť pozrieť na preteky, lebo niekedy je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Preteky sa vždy konajú pod prísnym drobnohľadom hlavne na bezpečnosť a taktiež na dodržiavanie pravidiel jazdcov.
Za úmyselné zrážky hrozia vylúčenia, či dokonca tresty v podobe neúčasti na ďalších závodov. Preteky vyhrávajú samozrejme tí najrýchlejší, ale rozhoduje tu aj šikovnosť, či technika jazdcov.
V autocrosse súťažia aj ženy, v topoľčianskom klube majú hneď dve – mamu s dcérou: Ivet – mama vyhrala minirally a Dominika – dcéra, druhá na KAP.
– I.K.: Každá žena má možnosti na to, aby mohla pretekať. Vzhľadom na to, že moji dvaja synovia, dcéra a aj môj partner žijú autocrossom, tak to pohltilo aj mňa. Žije s tým celá naša rodina. Hoci sme veľkými fanúšikmi autocrossu, tak to neznamená, že teraz jazdíme nebezpečne a na hranici rizika. Práve na tej trati sa človek ľudovo povedané „vyblázni“, zažije ten pravý motoristický adrenalín a potom sadne do bežnej premávky a jazdí s prehľadom a v pohode. Autocross je hlavne bezpečný šport! Hneď, keď som si to po prvýkrát vyskúšala, tak ma to veľmi oslovilo. Po prvých pretekoch prišli aj prvé úspechy, čo ma ešte viac začalo napĺňať a rovnako aj celú autocrossovú rodinu. Aj za vznikom nového klubu Autocross Topoľčany vlastne stojí to, že sme jedna obrovská rodina, ktorá si na pretekoch vzájomne pomáha a drží palce. Veľmi ma prekvapila napríklad naša posledná účasť v Čechách, kde domáci jazdci chodili za nami a drukovali nám. Spojenie našich menších tímov pod hlavičku Autocross Topoľčany nám veľmi pomohlo, o čom svedčí to, že na akýchkoľvek pretekoch, tento pojem naberá na sile. Rastú nám počty fanúšikov i priaznivcov.
Máme aj facebookovú stránku AutocrossTopoľčany. Predtým sme jazdili za Dominator, kde jazdím so svojim partnerom a svojimi deťmi. Matka podporuje deti a deti matku.
- J.C.: Práve spomínaný Dominator má najväčšie zastúpenie jazdcov v našom združení. Radovan Halo je jeden z našich jazdcov a zároveň aj jeden z členov teamu Autocross Topolčany. No veľmi nám pomáha aj Silvester Maršala S-Trans a Vlado Maršala, ktorý má autodielňu, má bohaté skúsenosti s jazdením Autocrossu a opravou autocrossových automobilov.
Na samotných pretekoch má každý jazdec svojho mechanika, ktorí sa stará o auto. Ale, pokiaľ sa vyskytne nejaká vážnejšia závada, tak si navzájom pomáhame.
Kde a ako vylepšujete svoje automobily?
– J.C.: Výbava a oprava automobilov je finančne náročná. Tým, že sú autá počas preteku vystavené drsným podmienkam, tak musia byť aj v nich osadené kvalitné súčiastky a diely, hlavne výkonný motor, prevodovka a tlmiče na autocross.
Karosárske náhradné diely sa zväčša zháňajú po auto-vrakoviskách. Ale tie hlavné súčiastky a diely musia byť nové a kvalitné. Preto je to po finančnej stránke veľmi náročné. To nehovoriac o tom, že rôzne motorové veci, prevodovky, poloosi, tlmiče sa dávajú robiť zväčša presne na zákazku.
– I.K.: Preto by sme radi privítali aj nových sponzorov, lebo nejde o najlacnejší špás. Svojim potenciálnym sponzorom vieme ponúknuť propagáciu tým, že si umiestnia logá alebo nápisy na naše závodné autá. Jazdíme takmer každý víkend po celom Slovensku (Očkov, Oslany, V. Uherce, Nová Dedinka, Lučenec...) a zúčastňujeme sa aj pretekov v Českej republike (Přibice, Opava, Přerov). Privítame každého potenciálneho sponzora a každému vieme garantovať reklamu a zároveň propagáciu na aute samotných pretekárov. Rovnako existuje aj možnosť podporiť klub dvoma percentami z daní.
Čo mám urobiť, aby som sa tiež stal vašim členom?
– J.C.: Stačí nás osloviť a prísť medzi nás. Sme ľudia z Topoľčian a sme naklonení k tomu, aby sa naše rady rozširovali. Každý jeden, kto sa chce pridať do našej rodiny, je vítaný.
Veď v našom klube nie sme iba z Topoľčian, pridali sa k nám už aj pretekári z Partizánskeho. Do nášho klubu sa môže pridať každý, kto je zapálený pre automobilový šport a je blázon do motorov.
Autocross široká verejnosť bližšie nepozná, nehrozí nejaké zranenie jazdcov? Nie je to až príliš nebezpečný šport?
– J.C.: Každé auto, ktoré sa môžu zúčastniť pretekov, musí byť vybavené bezpečnostným rámom, ktorý je homologizovaný. Dôležitá je bezpečnostná nádrž. Auto musí byť vybavené hasiacim prístrojom, musí mať ochrannú sieťku na okne, ktorá zabraňuje tomu, aby sa jazdcovi niečo stalo, keď sa prevráti s autom. Ďalej je nevyhnutné mať bezpečnostné sedadlo, šesťbodový upínací pás, prilbu, ochranný golier a kombinézu. Týmto je jazdec kompletne chránený, čo svedčí o tom, že bezpečnosť jazdca je prvoradá.