Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Mladí majstri Slovenska

V akom športe sa presadil Bánovčania Kubala s Urbanom?

Dominik Kubala je žiakom deviateho ročníka na ZŠ Duklianska v Bánovciach nad Bebravou. Je predovšetkým všestranným športovým talentom. Športom, ktorému venuje najviac energie a času je však basketbal. V súčasnosti hrá basketbal za starších žiakov U15 v klube IMC Slovakia Považská Bystrica. Na nedávnych majstrovstvách Slovenska – FINAL FOUR v Leviciach sa stal spolu so svojimi spoluhráčmi majstrom Slovenska. Vďaka výborným výkonom bol členom All Star tímu a získal titul „Najužitočnejšieho hráča majstrovstiev“. No najväčším úspechom Dominika je jeho nominácia do reprezentačného družstva SR. Slovensko reprezentuje nielen vo svojej vekovej kategórii, ale hrá i za reprezentačný tím Slovenska 16–ročných. I tu sa prezentuje výbornými výsledkami. Na medzinárodnom turnaji v Pezinku, v silnej konkurencii, basketbalisti Slovenska obsadili 2. miesto. Porazili tím Španielska, ktorý patrí medzi európsku špičku. Aj napriek tomu, že Dominik bol vo výbere reprezentácie 16–ročných po prvý raz, reprezentačný tréner ho zaradil do základnej zostavy. Svojím výkonom príjemne prekvapil.
Pred niekoľkými rokmi absolvoval operáciu srdca. Musel obmedziť niektoré pohybové aktivity, ktorým sa okrem basketbalu venoval. Je pozoruhodné, ako sa s takýmto zdravotným problémom vyrovnal a dokáže robiť vrcholový šport.

Samuel Urban je žiakom 6. ročníka na ZŠ Duklianska Bánovce nad Bebravou. Je hráčom družstva starších minibasketbalistov U12 BBK Bánovce nad Bebravou. Samuel Urban vo februári tohto roku po skončení súťaže pre družstvo BBK, kde zaujal svojimi výbornými výkonmi, na žiadosť funkcionárov BK Inter Bratislava odišiel na hosťovanie do tohto klubu s dlhoročnou basketbalovou tradíciou. Po príchode do tímu starších minibasketbalistov BK Inter Bratislava sa stal oporou družstva, kde bol hneď od začiatku trénerom zaraďovaný do základnej zostavy. Tímu výrazne pomohol k prvenstvu v súťaži OHK Západ, kde potom postúpili na záverečný finálový turnaj majstrovstiev SR. Jeho družstvo BK Inter sa stalo jasným víťazom turnaja a teda majstrom SR pre sezónu 2014/2015. Ako aj v ostatných zápasoch, tak aj na tomto turnaji, patril Samuel k najlepším hráčom nielen svojho tímu, ale aj celého turnaja o čom svedčí fakt, že bol trénermi zúčastnených družstiev vybraný do ALL STARS tímu majstrovstiev SR. Samuel bol nominovaný aj do výberu SR U13, s ktorým sa začiatkom marca zúčastnil na kvalitne obsadenom turnaji v chorvátskom Splite, kde výber SR pod záštitou SBA a organizácie Stars for Stars obsadil veľmi pekné 3. miesto a v mesiaci jún ho ešte čaká s týmto výberom turnaj v Rakúskom Oberwarte.