TOPOĽČANY. Novozískané dokumenty, ktoré môžu zaplniť biele miesta v histórii Topoľčian, bude môcť verejnosť prvý krát vidieť 23. júna od 9.00 do 18.00 v priestoroch Štátneho archívu v Topoľčanoch na Dni otvorených dverí, ktorý sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov a 780. výročia prvej zachovanej písomnej zmienky o meste Topoľčany.
História mesta v sedemnástom až devätnástom storočí bola pre historikov zakliatym obdobím, keďže z tohto obdobia sa zachovalo len málo dokumentov. Donedávna sa totižto predpokladalo, že všetky zhoreli pri požiaroch, ktoré postihli mesto.
„V Štátnom archíve v Nitre počas generálnej revízie archívnych fondov našli minulý rok šesť úradných kníh z činnosti topoľčianskej samosprávy v rokoch 1685-1850. Po tom, ako sme znovuobjavenie kníh oznámili verejnosti prostredníctvom vašich novín, zaznamenali sme veľký záujem ľudí, ktorí by ich chceli vidieť,“ prezradila nám riaditeľka topoľčianskeho archívu Oľga Kvasnicová, ktorá nezabudla pripomenúť, že knihy patria medzi najstaršie mestské knihy na Slovensku.
O čom sa dočítate vo vzácnych mestských knihách? Objavené knihy sú písané v starej predspisovnej slovenčine so zreteľnými nárečovými prvkami. Obsahujú prevažne záznamy o predajoch a kúpach nehnuteľností medzi obyvateľmi Topoľčian. Z kníh sa dajú vyčítať nielen mená starostov a prísažných, ale z údajov o domoch a iných nehnuteľnostiach, ktoré boli predmetom kúpy či predaja, bude možné si napríklad vytvoriť predstavu o vtedajšej topografii mesta.
Doteraz v archíve nebol priestor na podrobné preštudovanie týchto kníh, to by sa však malo čoskoro zmeniť. Ako nám prezradila riaditeľka archívu Oľga Kvasnicová, ich spracovanie bude témou diplomovej práce študentky odboru archívnictvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.
Tovarišov trestali bitím Ďalšími vzácnymi dokumentmi, ktoré budú k dispozícii v archíve, sú písomnosti cechov pôsobiacich v Topoľčanoch v 17. a 18. storočí, z ktorých je možno vyčítať, ako žili remeselníci v našom meste.
„Tovariši to nemali jednoduché. Ak dnes hrozí študentom maximálne znížená známka zo správania, v osemnástom storočí bola regulárnym trestom bitka,“ povedala Oľga Kvasnicová. Vykonanie fyzického trestu malo svoj predpísaný postup. Trestalo sa v cechovej miestnosti. Odsúdený musel počkať za dverami, kým sa nezišli všetci majstri a nebol pripravený dereš a „feruľa“ /palica na bitie/. Po vstupe do miestnosti potrestanému zabalili hlavu do pokrovca a tak ho pripevnili na dereš. Poverený majster potom feruľou nameral predpísaný počet rán.
Trestaný nikdy nevedel, ktorý z majstrov vlastne trest vykonal, pretože kým sa vymotal z pokrovca, sedeli už všetci majstri na svojich miestach s vážnou tvárou. Bitím sa trestali len tovariši, učňov nesúdili; tých si trestali majstri sami. Priestupky majstrov boli trestané len peňažitými pokutami, za vážne prehrešky nasledoval najtvrdší trest – vylúčenie z poctivého cechu, čo znamenalo, že dotyčný nemohol viac remeslo vykonávať, nakoľko mu cech nevydal príslušné listiny.
Časom sa od fyzických trestov začalo upúšťať, feruľu vystriedal neskôr korbáč, potom zanikol aj ten a trestalo sa obyčajným poťahaním za uši.
ZDROJ: Topoľčany vo vrstvách vekov Tovariši sa museli v osemnástom storočí povinne zúčastňovať svätých omší. Ak tak neurobili, hrozila im pokuta. Za neúčasť na slávnosti Božieho tela mohli byť pokutovaní jedným funtom voskových sviečok. Za neúčasť na nedeľnej sv. omši mohli dostať pokutu 1 florén. Aj toto sa dočítate v Artikuloch spojeného cechu kováčskeho, zámočníckeho, stolárskeho a kolárskeho v Topoľčanoch (rok 1787).
Prečítajte si aj prepis originálneho textu: Poprve: Z jedneho každeho remesla poctiwy tovarissi Nitranskej stolici (v) Mestečku Welkich Topolczanoch zustavajiczi na den Nejsvetejssiho Božiho tela powinny budu peknim poratkom a s poboznostu na priklad inssim processiu odprowadati, tak jesliby wolakteri bez pričiny takowu zameskal, pokutuwany bude z jednim funtom woskovich swic.
Podruhe pocztivi tovarissi budu powinni stawu duchovnemu, panskemu a pocztiwemu czechu poslussny byti, nejinače tichto, tak aj jine osoby w pocztivosti mati, den pak nedelny a swateczny swatu omssu slisseti spolu aj s kaznu pod pokutu fl 1 (1 florén).
(OŠ, OK)