B
Skauti v Bošanoch
„Máloktoré organizácie boli tak kruto prenasledované totalitným režimom ako skauti. Až príchod demokracie prerušil zákaz a spôsobil znovuzrodenie skautingu, ktorý hlása návrat k prírode, ušľachtilosť, ľudskosť, poslušnosť, bratstvo a mravnosť.“
Stretnutie skautov topoľčianskeho okresu sa v roku 1993 uskutočnilo práve v Bošanoch. V rámci tohto stretnutia si skauti navzájom odovzdali vlastnoručne vyrobené darčeky. „Každá včielka i skautka vie, že 22. februára je „Deň sesterstva – Thinking day“, kedy majú manželia Baden-Powellovi, zakladatelia skautingu narodeniny. V predvečer tohto sviatku sa v Bošanoch uskutočnilo stretnutie skautov topoľčianskeho okresu. Zavítali sem skautky a skauti z Topoľčian, Nitrianskej Blatnice, Bánoviec nad Bebravou a neďalekých Chynorian. Takmer stovku prítomných po zaspievaní skautskej hymny privítal Pavel Škvarenina, okresný vodca a vodca zboru v Bošanoch.“
Svedectvo dokumentov
Dokumenty, so svedectvom ktorých boli čitatelia oboznamovaní, sa týkali dejín topoľčianskeho školstva. Konkrétne sa venovali aj prvej strednej škole v Topoľčanoch. „Prvá stredná škola bola v Topoľčanoch otvorená až v roku 1936, hoci mesto sa o jej založenie usilovalo dávno predtým. Bolo to mestské reálne gymnázium s pôsobnosťou pre celý okres; dovtedy boli najbližšie gymnáziá v Nitre a v Prievidzi. V školskom roku 1936/1937 boli otvorené dve triedy prvého ročníka, v nasledujúcich rokoch postupne pribúdali ďalšie ročníky. Prvým riaditeľom boli Jakub Brunclík, Alojz Cvacho, Oľga Herodesová, Ján Hrouzek a Karol Kolbaba. Prví maturanti opustili školu v júni 1943.“ Gymnázium nemalo od začiatku svoje terajšie priestory ani rozsah vyučovacích možností, prešlo si svojím vývojom.
„Spočiatku sa vyučovalo v adaptovanej budove bývalého mestského hostinca (kasína) na Krušovskej ulici. Bolo to dočasné riešenie, lebo budova školským účelom nevyhovovala. V máji 1941 sa začala výstavba novej budovy gymnázia (terajšej). Bola dokončená a vyučovať sa v nej začalo po vojne – v apríli 1945. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa namiesto plánovaných dvanásť učební postavilo len deväť, čo sa hneď v prvých rokoch ukázalo ako málo pre potreby celého okresu. Škola prešla všetkými známymi reformami, až sa od 1. 9. 1969 vrátila k typu štvortriednej strednej školy s názvom gymnázium. V sedemdesiatych rokoch už bol stav školy, najmä učební, nevyhovujúci, nezodpovedal požiadavkám na vyučovanie odborných predmetov, pre ktoré chýbali odborné učebne a laboratóriá. Preto sa v roku 1986 začalo s prístavbou školy, ktorá bola dokončená v roku 1988.“
Správy z 9. marca a 16. marca 1993.