Úrady vyzývajú verejnosť, aby dôverovala lekárom opierajúcim sa o medicínske poznatky, nie neovereným informáciám na internete.
REGIÓN. Lekári upozorňujú, že zaočkovanosť proti osýpkam, ružienke a mumpsu klesla na Slovensku na rizikovú úroveň.
Podľa Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS), Slovenskej lekárskej spoločnosti tak hrozí nárast chorobnosti a vznik epidémií zdravie a život ohrozujúcich chorôb.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V Partizánskom zaočkovanosť klesla
Ohrozené majú byť najmä deti do päť rokov, ale aj dospelí a starší ľudia s oslabenou imunitou. Zatiaľ čo v Topoľčanoch a Bánovciach nad Bebravou je úroveň zaočkovanosti nad kritickou hranicou 95%, v Partizánskom už v prípade dvoch očkovaní klesla pod túto hranicu.
V prípade očkovania proti pneumokokovým ochoreniam je zaočkovanosť na úrovni 94,4 % a základné očkovanie proti MMR má iba 89,7% detí narodených v roku 2012. Vakcína chráni proti osýpkam, mumpsu a ružienke.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva sú za nízkou zaočkovanosťou na okresnej úrovni antivakcinačné aktivity, nezodpovedný prístup rómskych rodičov k očkovaniu, ktorí navštevujú ambulanciu lekára len v prípade zdravotných ťažkostí dieťaťa, alebo nenavštevujú lekára vôbec, či strach z vedľajších účinkov, ktorý je pre mnohých najsilnejším dôvodom prečo nedať dieťa zaočkovať.
Podľa štatistík sú vážnejšie reakcie skôr ojedinelým javom. Po podaní očkovacej látky SYNFLORIX bola potrebná hospitalizácia iba v jednom prípade. V okrese Partizánske bola zaznamenaná celková reakcia u dieťaťa narodeného 15. 11. 2013.
Reakcia rýchlo ustúpila
„Na druhý deň po očkovaní sa objavil lokálny opuch, exantém, flegmóna na pravom stehne, teplota 39 °C, obmedzenie hybnosti v bedrovom kĺbe. Dieťa bolo dva dni hospitalizované na Detskom oddelení NsP v Partizánskom. Liečba bola lokálna, reakcia do 48 hodín ustúpila,“ dočítali sme sa vo vyhodnotení administratívnej kontroly očkovania v Slovenskej republike.
Ako nám prezradila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická, zatiaľ neboli na Slovensku zaznamenané vážnejšie problémy, ktoré by spôsobovala nezaočkovanosť, keďže kolektívna imunita je ešte celkom dobrá. Upozornila nás však, že v Nemecku, či v Českej republike sú už s nezaočkovanými deťmi problémy.
Zopár mýtov o očkovaní
Mýtus: Očkovanie spôsobuje autizmus
Fakt: V roku 1998 sa objavila v magazíne Lancet štúdia tímu Andrewa Wakefielda, ktorá hovorila o tom, že MMR vakcína môže viesť u detí k symptómom autizmu. Čoskoro sa ukázalo, že autori nielen zvolili pochybné postupy, ale pravdepodobne niektoré svoje výsledky sfalšovali
Mýtus: Vakcíny majú množstvo vedľajších účinkov
Fakt: Je pravdou, že vakcíny majú vedľajšie účinky, no žiadne nie sú tak vážne, ako samotné ochorenie. Bolestivosť a mierna horúčka sa nedajú porovnávať s dôsledkami ochorenia, ktorému sa dá očkovaním predísť
Mýtus: Ochorenia, ktorým sa dá predchádzať očkovaním sú v Európe takmer zlikvidované, takže už nie je potrebné sa očkovať
Fakt: Choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním sa v Európe stále vyskytujú. V krajinách, kde zaočkovanosť klesla pod 95% sa choroby môžu rýchlo vrátiť. Nákaza osýpok prepukla od roku 2005 napríklad v Rakúsku, či Nemecku.
Viac o očkovaní sa dočítate na našej stránke OCKOVANIE.SME.SK
ZDROJ: sprievodcaockovanim.sk,www.sme.sk