TOPOĽČANY. Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie patrí k veľkoplošným chráneným územiam, ktoré predstavujú naše prírodné dedičstvo (na Slovensku máme 14 CHKO a 9 národných parkov). Predmetom ochrany na tomto 37 665 ha území sú súvislé lesné porasty a lokality s výskytom stepnej a lesostepnej flóry a fauny (Zoborská lesostep a i.). CHKO zasahuje do okresov Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom. Zahŕňa štátne prírodné rezervácie Lupka, Gaštanica, Žibrica, Zoborská lesostep, Hrdovická, Solčiansky háj, Buchlov, Vtáčnik, Veľká skala. Na tomto území sa nachádzajú aj chránené prírodné výtvory Končitá a Makovište.
CHKO Ponitrie bola vyhlásená vyhláškou Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky č. 53/1985 Zb. pred 30 rokmi, 24. júna 1985. Toto kompaktné územie tvoria dve krajinársky odlišné časti. Líšia sa po stránke geologickej stavby, typológie lesov, rastlinných a živočíšnych spoločenstiev. Severná časť sa rozprestiera na vulkanickom komplexe pohoria Vtáčnik (je súčasťou vulkanického Slovenského stredohoria), kde sa okrem hustých bučín nachádzajú aj bizarné skalné útvary. Najmohutnejšie bralá sú v masíve Buchlova, Kláštornej skaly a na vrchu Vtáčnika (1346 m). Južná časť CHKO Ponitrie sa nachádza v pohorí Tribeč a je krajinársky odlišná. Je to jadrové pohorie tvorené kryštalickými bridlicami, granodioritmy, vápencami, dolomitmi, kremencami. Nachádzajú sa tu dubovo-hrabové a vo vyšších polohách bukové lesy. Tribeč pokrývajú zväčša teplomilné rastlinné spoločenstvá. Špecifikom sú početné skalky. Na niektorých stoja ruiny hradov (Gýmeš, Čierny hrad, Oponický hrad).
V CHKO Ponitrie bolo doteraz zistených viac ako 5500 druhov živočíchov (464 druhov pavúkov, 716 motýľov, 2100 chrobákov, 130 rôznych vtákov a i.). Takmer dvesto ich je prísne chránených a ďalších viac ako tisíc druhov odborníci označili za jedinečné a vzácne. Medzi také patrí ojedinelý výskyt orlov kráľovských, orlov krikľavých, hadiara krátkoprstého a včelára obyčajného. Z dnes už zriedkavých mäsožravcov žije v pohorí mačka divá a rys ostrovid.
Ďalej sa tu vyskytuje jelenia, v nižších polohách srnčia a diviačia zver. Veľmi dobre sa v Tribeči darí danielej a muflónej zveri, ktorá bola na Slovensku introdukovaná v roku 1867.
Územie CHKO Ponitrie je významné aj výskytom vzácnych rastlín. Chránené je nálezisko ponikleca veľkokvetého a hlaváčika jarného. Takisto jedna z najväčších skupín takmer tristoročných cerov a dubov cerových rastúcich mimo lesa na Slovensku a približne dvesto rokov starý jaseň pod Buchlovom. Krajinársky najzaujímavejšou časťou CHKO Ponitrie je Novobanská štálová časť. Roztrúsené samoty (miestne nazývané štále) sa striedajú s pasienkami a lúkami, ornou pôdou a lesmi. Vytvárajú tak ekologicky vyváženú a esteticky príťažlivú krajinu.
V roku 2014 vydala Štátna ochrana prírody, Správa Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie po prvý raz reprezentatívnu obrazovú publikáciu venovanú CHKO Ponitrie. Na 128 stranách sú predstavené prírodné hodnoty, zaujímavé prírodné zákutia, výhľadové miesta, prírodné rezervácie. Kniha je tematicky rozdelená na štyri kapitoly – Zoborské vrchy, Kremencové hôrky, Tribeč a Vtáčnik.