TOPOĽČANY. Nových rodičov dostalo minulý týždeň mláďa orla kráľovského, ktorého prednedávnom opustili jeho rodičia. Orol našiel svoj domov v lesoch v okrese Topoľčany, presnú lokalizáciu hniezda však ochranári nechcú zverejňovať kvôli ochrane plachého hniezdiaceho páru.
Hluk a enormná prašnosť vyhnali rodičov z hniezda
Pôvodných rodičov mladého orla vyhnala zo svojho hniezda masívna ťažba dreva. „Počas pravidelnej kontroly hniezd orlov kráľovských sme pri Nitre v pohorí Tríbeč zaregistrovali agresívnu ťažbu lesných porastov v bezprostrednom okolí hniezda, kde bolo vyťažených jedenásť pásov lesa so špeciálnymi štiepkarskymi strojmi. Počas ťažby boli vytrhávané stromy aj s koreňmi, pričom stroje spôsobovali enormný hluk a výraznú prašnosť. Toto všetko mohlo byť príčinou faktu, že dospelé orly opustili hniezdnu lokalitu a svoje 60-dňové mláďa, ktoré zo strachu nedokázali ani nakŕmiť, “ prezradil nám Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Ochranári 4-5 dní chodili hniezdo kontrolovať z diaľky a po zistení, že sa rodičia nevracajú, mláďa prikrmovali. „Po nástupe horúčav, keď už hrozilo, že mláďa bez opatery rodičov uhynie na nedostatok tieňa, sme sa rozhodli odniesť ho z hniezda,“ dodal Chavko.
„Keď som ho dával dolu z hniezda, je to hlúpy pocit, ale obzeral som sa snáď stokrát, či nezbadám, ale bohužiaľ...“ povedal strážca prírody z CHKO Ponitrie Stanislav Kováč, ktorý nahradil matku orlíčaťu a staral som o neho v rehabilitačnej stanici.
Mláďa muselo najprv nabrať nové sily
„Bolo dosť podvyživené, prsná kosť bola takmer bez osvalenia. Snažil som sa ho preto dokŕmiť. Starali sme sa o to, aby potrava bola výživná, aby tam boli aj balastné látky, aby tráviaci systém nabehol, ako má. To sa nakoniec aj podarilo a mláďa je zrevitalizované. Je mi ľúto, že mláďa odchádza, keďže to bola moja srdcovka. Ako však poznáme orly kráľovské, sú to zodpovední rodičia, preto si myslím, že to dotiahneme do konca,“ dodal.
Zatiaľ to vyzerá tak, že celé snaženie ochranárov skončilo happyendom. Krátko po vložení mláďaťa do hniezda totižto prileteli rodičia. Samica prijala nové mláďa a obe v hniezde nakŕmila. Vlastné dieťa orlice preto ochranári nazvali Katka a adoptovaného samčeka Karol.
Hniezdo sa nachádzalo v najvyšších vrcholkoch stromov. Vyliezť k nemu aj s orlíčaťom nebolo jednoduché. FOTO:(OŠ)
„Náš orlík si našiel sestru, aj keď nevlastnú. Veľmi sa o niečom bavili, aj keď neviem o čom. Nemal som tlmočníka. Myslím si, že to dopadlo dobre a ona ho prijala,“ dodal Chavko s tým, že je dôležité, keď sú súrodenci v približne rovnakom veku. Ak by bol medzi mláďatami väčší vekový rozdiel, starší súrodenec by ho mohol ohroziť.
Necitlivé zásahy do prírody
Orol kráľovský je ohrozený v celej Európe a hrozí mu osud, aký už postihol orla malého, ktorý už vyhynul. Hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte do 40 párov a je najvzácnejším druhom orla hniezdiaceho na Slovensku. Práve pre jeho ohrozenosť sú hniezda orla kráľovského počas hniezdneho obdobia každý rok kontrolované odborníkmi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku tak, aby sa zabezpečilo vyvedenie čo najväčšieho počtu mláďat.
Podľa ochranárov by týmto dravcom pomohlo citlivejšie spravovanie krajiny. Štiepkovanie, ktoré prebieha vo vegetačnom období je veľmi nevhodné pre prírodu. Vznikajú totižto obrovské škody.