TOPOĽČANY. V Topoľčanoch sa nachádza plne funkčná hypobarická komora, ktorú zostrojil počas desiatich rokov jaskyniar a vysokohorský turista Miloslav Lisý. Pomáha lepšie pripraviť horolezcov, vysokohorských turistov a športovcov, aby boli schopní dosahovať špičkové výkony v horách a pri športe a aby tak mohli zviditeľňovať našu vlasť vo svete a šíriť dobré meno Slovenska.
Väčší otvor nemuseli doteraz použiť
Komora bola konštruovaná pôvodne s dvoma hlavnými účelmi. Prvým bola možnosť prípravy ľudí v podmienkach riedkeho vzduchu a tým druhým testovanie odolnosti týchto ľudí pred účinkami hypoxie (nedostatku kyslíka v riedkom vzduchu).
V máji tohto roku bola topoľčianska hypobarická komora využitá na predtým nepredpokladaný účel. Testovala sa v nej spoľahlivosť lekárskeho kompresora vyrábaného na Slovensku, ktorý je určený na náhradné dýchanie pacienta v prostredí riedkeho vzduchu, aký bude v nemocnici situovanej vo vysokohorskom prostredí juhoamerických Ánd.
„Bol som veľmi príjemne prekvapený, keď mi na jar volali z piešťanskej firmy, ktorá vyvíja, vyrába, predáva a vyváža rôzne lekárske zariadenia do celého sveta, či je topoľčianska hypobarická komora schopná zabezpečiť testovanie dýchacieho kompresora v tlaku zodpovedajúcemu nadmorskej výške 4000 m nad morom,“ prezradil nám Lisý.
Lekársky kompresor nemôže byť mazaný olejom, aby produkoval čistý a nekontaminovaný vzduch pre pľúca pacienta, čo značne komplikuje jeho chladenie. Keďže je chladený vzduchom, dá sa predpokladať, že riedky vzduch okolia ho nemusí chladiť dostatočne a zlyhanie takéhoto prístroja by malo pre pacienta reálne smrtiace následky. Tak-isto kompresor vytvára rozdiel tlakov a je teda otázka, či aj v nízkom okolitom tlaku bude spoľahlivo produkovať tlak pre pľúca ako v Bratislave na Kramároch.
Testy boli náročné
„Pracovník mi prezradil, že nemôžu nájsť pracovisko, kde by mohli testy uskutočniť a jedinou možnosťou, ako by mohli splniť požiadavky klienta z ďalekej Južnej Ameriky, je topoľčianska hypobarická komora, ktorú sa im podarilo nájsť na internete,“ dodal Lisý. Hoci sa v topoľčianskej hypokomore dá „ísť“ až na približne 11 km nadmorskej výšky, uskutočnenie testov nebolo až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Topoľčianska hypokomora má dva vchody. Používa sa menší. Väčší je jednorazový a pripravený pre krízové situácie. Zatiaľ, našťastie nebol nikdy použitý. No a kadiaľ sa prepchá dospelý muž, nemusí sa prepchať medicínsky kompresor. A tak prvá osobná návšteva riešila, ako dostať prís-troj do komory, aby to bolo časovo čo najmenej náročné. „Bol som veľmi rád, že piešťanci si vyrobili vo firme model menšieho otvoru a iba o chlp vyriešili, ako kompresor rozobrať pred vchodom a dnu ho zase zložiť. Spojazdnenie väčšieho vchodu by totižto znamenalo vyvíjať nové extrémne odolné tesnenie,“ pripustil Lisý.
Tak sa na niekoľko dní v hypokomore udomácnil spomínaný lekársky prístroj. Technici okolo neho namontovali veľké množstvo senzorov, káblov a prístrojov. Niektoré hodnoty sa odčítavali každú hodinu a niektoré sa sťahovali zo zaznamenávajúceho počítača vždy po skončení čiastkových testov.
Prišiel aj konštruktér prístroja
„Bolo to celkom vzrušujúce. Najskôr sa totiž zdalo, že prístroj pobyt v nízkom tlaku nebude schopný zvládať. A tak sa robili pomocné testy nielen na 4000 m ale aj na 3500 a 3000 m nad morom. Napokon prišiel aj samotný konštruktér testovaného kompresora. Perfektné bolo, keď sa po predbežnom zhodnotení výsledkov spolu s testujúcim technikom zhodli, že nebude problém prístroj doladiť tak, aby spoľahlivo fungoval aj v Andách. A najväčšiu radosť mi urobili vyjadrením, že je super, že v Topoľčanoch je takéto zariadenie a v prípade podobných objednávok ho radi využijú znovu, pretože toto testovanie má pre nich veľký význam,“ neskrýval nadšenie Miloslav Lisý.
Zostáva dúfať, že ten kúsok Slovenska, bude v Andách spoľahlivo fungovať a zachraňovať ľudské životy. Či radšej aby fungoval ako veľký vchod do hypokomory doteraz. Bol pripravený a nikto sa nedostal do problémov, aby ho potreboval. Ale ako nakoniec povedal tvorca hypokomory, v najbližšej dobe sa bude pracovať na špeciálnom tesnení pre väčší vchod, pretože sa nikdy nevie, aké potreby prinesie budúcnosť.
Autor: OŠ, ML