REGIÓN. Nový zákon o odpadoch presúva likvidáciu vznikajúcich odpadov na výrobcov a dovozcov. Preto zber a zneškodňovanie prázdnych obalov z pesticídov sú oblasťami, ktoré si vyžadujú väčšiu angažovanosť priemyslu ochrany rastlín na Slovensku ako doteraz.
Slovenská asociácia ochrany rastlín v októbri 2014 spustila projekt nakladania s prázdnymi obalmi z pesticídov v okresoch Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Keďže výsledky zberu z jesene boli povzbudzujúce, projekt pokračuje aj v tomto roku.
Záujem rastie
Výsledkom dôkladnej prípravy na túto sezónu bolo uskutočnenie letného zberu prázdnych obalov, ktorý sa realizoval v dvoch etapách začiatkom tohto mesiaca (1. a 7. júla). Do zberu prázdnych obalov sa zapojilo 9 veľkých poľnohospodárskych subjektov a dvaja samostatne hospodáriaci roľníci.
„V jeseni minulého roka sa nám podarilo zozbierať 1310 kilogramov prázdnych obalov z pesticídov. Teraz sme vyzbierali 2900 kg. Je však vysoký predpoklad, že tento rok množstvo vyzbieraných prázdnych obalov ešte narastie, keďže zber bude pokračovať opäť v októbri tohto roka. Do zberu by sa tiež mohlo zapojiť viac pôvodne oslovených poľnohospodárskych subjektov z pilotnej oblasti,“ informoval nás Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie ochrany rastlín, ktorá projekt na Slovensku realizuje.
Bude si to ale vyžadovať nielen viac finančných prostriedkov, ale predovšetkým neustálu osvetu a angažovanosť priemyslu ochrany rastlín. Platí to však nielen pre pilotnú oblasť, ale aj pre celé územie Slovenska.
Vhodný región
Súčasťou pilotného projektu bolo spustenie vzdelávania agronómov, riadiaceho manažmentu, traktoristov a pomocného personálu o správnom nakladaní s prázdnymi obalmi z pesticídov. Vzdelávanie sa uskutočnilo v zimných mesiacoch.
Pre účely vzdelávania asociácia vydala informačné materiály a listovky, ktoré upozorňujú na dodržiavanie bezpečnosti pri práci s pesticídmi. Prečo sa však pilotný projekt realizuje v našom regióne? Podľa Kotlebu je bývalý topoľčiansky okres poľnohospodárskou oblasťou, ktorá je zameraná na pestovanie obilnín, kukurice, repky a slnečnice. „Výroba je koncentrovaná v poľnohospodárskych podnikoch, kde sa spomenuté plodiny pestujú na veľkej ploche, čo si vyžaduje intenzívnu ochranu pesticídmi. Poľnohospodárske subjekty tiež využívajú pre ochranu modernú mechanizačnú techniku, ktorá umožňuje ľahšie vyplachovanie prázdnych obalov,“ dodal Kotleba.