Futbaloví funkcionári jednohlasne prijali nového člena a už od novej sezóny sa v kategórii starších žiačok predstaví družstvo Girl´s Football Club Topoľčany. Šéfom klubu je Michal Detko, ktorý je zároveň aj manažérom novotvoriaceho sa klubu. Michal Detko už deväť rokov rozvíja ženský futbal v Topoľčanoch.
Ženský futbal v minulej sezóne pôsobil pod hlavičkou MFK Topvar Topoľčany. Čo vás viedlo k tomu, že ste založili nový klub Girls Football Club Topoľčany?
– U mňa osobne bola určitá nespokojnosť s tým, ako to v ženskom oddieli fungovalo. Síce mne ako osobe nikto do práce nezasahoval, ale v klube som nebol spokojný. Už dlhšiu dobu som cítil, že to viem robiť aj lepšie a pre mladé hráčky dokážem vytvoriť aj lepšie podmienky. Jarná časť ma v tom len utvrdila. Klub mám založený od roku 2011, stačilo počas jari dotiahnuť len pár administratívnych záležitostí, aby mohol fungovať aj v súťažiach.
Aké kategórie zastrešujete v novom klube?
– Do súťaže sme prihlásili iba žiacke družstvo, i keď je v pláne do budúcnosti postupne prihlásiť aj staršie kategórie. Kategóriu žien sme nechali v MFK Topoľčany, tie sa pripravujú samostatne a v podstate s nimi nemáme nič spoločné.
Staviate teda predovšetkým na mládež...
– Mládež je pre nás prioritou, a aj preto sme najskôr prihlásili do súťaže iba družstvo starších žiačok. Postupne dávame dokopy aj mladšie hráčky, ktoré sa zatiaľ pripravujú spoločne so staršími hráčkami, ale ktorým by sme najlepšie ešte počas leta chceli vytvoriť vlastné družstvo, aby sa mohli pripravovať samostatne. Keďže niečo iné potrebuje trénovať 8-ročná hráčka a niečo iné 14-ročná. Mládež je prvoradá, ale určite nechceme ísť cestou, že budeme niekomu vychovávať hráčky. Čiže s najväčšou pravdepodobnosťou budeme o rok otvárať aj ženskú kategóriu.
Aký je záujem mladých dievčat v Topoľčanoch o futbal?
– Za môj klub môžem povedať, že posledných niekoľko tréningov sa zúčastnilo už okolo 10-12 dievčat. Aj keď sme ešte len na začiatku, takže nerád by som to zakríkol. Samozrejme, od začiatku leta neustále pracujeme na rozširovaní družstva. U dievčat je to totiž špecifické, kľudne môže byť aj dvadsaťčlenný káder a mať problém zložiť družstvo na zápas.
Kto trénuje tieto začínajú mladé talenty?
– Staršiu kategóriu žiačok trénuje Mário Masár, ktorému pomáha Barbora Jenisová, ktorá v minulej sezóne toto družstvo viedla ako hlavná trénerka a od tejto sezóny sa bude predovšetkým venovať mladším žiačkam. Obaja majú trénerské licencie, čo je pre mňa dosť dôležité. Aj v súčasnosti je totiž stále veľa družstiev, kde trénuje naozaj hocikto a podľa toho to potom aj vyzerá...
Keďže už nepatríte pod hlavičku MFK, kde sa pripravujete?
– Zatiaľ sa stále pripravujeme na umelej tráve v Topoľčanoch s tým, že momentálne máme rozpracované dva priestory, ktoré riešime s mestom, ale pokiaľ to ešte nie je schválené, nechcem o tom bližšie hovoriť. Určite ale riešime aj iné možnosti, nebudeme sa iba spoliehať na to, že tréningové jednotky budeme mať iba v priestoroch MFK Topoľčany.
A kde odohráte domáce stretnutia?
– Domáce stretnutia sa budú hrať na umelej tráve. Je to spôsobené tým, že ženy a žiačky sú vlastne dvojičky a každé ženské družstvo musí mať aj mládežnícke. V Topoľčanoch je iba ten rozdiel, že ženy budú MFK Topoľčany a žiačky budú Girl´s footbal club Topoľčany.
Stanovili ste si v klube aj nejaké vízie do blízkej budúcnosti?
– Určitú víziu som mal už pred niekoľkými rokmi, kedy sa ku mne do ženského futbalu pripojil otec. Po postupe do 1.ligy sme síce skončili na 4.mieste a boli vo finále slovenského pohára, čo nedosiahlo veľa iných družstiev v 1. lige. Ale z dlhodobého hľadiska to pre nás nič neprinieslo, keďže sme pred dvomi rokmi začínali znovu od nuly. Preto by som nerád aj teraz polemizoval o budúcnosti. Chceme ísť postupne a poctivo krok za krokom. Prioritou klubu je práca s mládežou. Postupne chceme dať dokopy taký klub, ktorý bude fungovať bez problémov dlhé obdobie a to na čo najkvalitnejšej úrovni. Chceme mať v kádroch dostatok hráčok, chceli by sme aby sa ľudia a fanúšikovia naučili chodiť aj na ženský futbal a to nielen pozrieť sa na pekné baby, ale aj na kvalitu predvedenej hry. Nechcem robiť taký futbal, na ktorý sa o dva, či tri roky vykašlem. Ide o dlhodobý projekt.