1. Topoľčiansky hrad
Topoľčiansky hrad je ideálnym miesto na výlet s deťmi či vnúčencami. Tým, ktorí si chcú vychutnať krásny výhľad z hradu stačí spraviť iba pár krokov a sú na hrade.
Na svoje si môžu prísť aj náročnejší turisti. Začať môžu v obci Lúka a z nej sa po modrej značke dostanú k ruinám hradu Tematín. Ďalšou zastávkou na túre môže byť Be-zovec, potom po zelenej značke cez Novú Lehotu a na sedlo pod kopcom Úhrad. Koniec cesty zakončíte na Topoľčianskom hrade. Je to celkom nenáročný prechod Považským Inovcom v dĺžke približne 13 kilometrov.
Topoľčiansky hrad je pre návštevníkov otvorený 7 dní v týždni od 10:00 do 17:00 od marca až do októbra.
2. Oponický hrad
Výlet môžete začať v Apponyiovskej knižnici, kde si môžete prezrieť 30-tisíc vzácnych zväzkov. Cesta na hrad vedie príjemným lesíkom a trvá asi hodinu miernym vychádzkovým tempom.
V priestoroch hradu nájdete aj viacero ohnísk.
3. Výstup na Tribeč
Veľký Tribeč (829 m n. m.) je najvyšším vrchom celého pohoria Tribeč. Je situovaný medzi okresmi Topoľčany a Zlaté Moravce.
Výstup naň vám odporúčame začať v Solčanoch alebo v Kovarciach po modrej značke.
V Solčanoch tiež začína náučný chodník, skladajúci sa zo šiestich náučných tabúľ, z ktorých sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých informácií o pohorí, jeho rastlinstve a živočíšstve a o chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Náučný chodník Solčany – Veľký Tribeč nie je jediný, v našom okolí sa nachádzajú ďalšie dva. Náučný chodník Oponice – Oponický hrad je zameraný na kultúrno-historické dedičstvo obce Oponice a Náučný chodník Nitrianska Streda – Dvorany nad Nitrou – Ludanice na prírodné bohatstvo Nitrianskej nivy a poľovníctvo.
4. Rozhliadnite sa po okolí
Výhľad na päť slovenských hradov poskytuje turistická rozhľadňa na Marháte v pohorí Považský Inovec. Zo 17 metrov vysokej drevenej stavby vidieť hrad Tematín, Čachtický hrad, Uhrovský hrad, Gýmeš a Oponický hrad. Paradoxne ten polohou najbližší, Topoľčiansky hrad nevidno, zakrýva ho kopec. Podľa turistov, ktorí si vychutnávali výhľad z rozhľadne v noci, je pri dobrom počasí vidieť z Marhátu až svetlá Budapešti.
Súčasnú rozhľadňu na 748 metrov vysokom Marháte vybudovali v roku 1998 obce združené v Mikroregióne pod Marhátom.
Nachádza sa severne od Nitrianskej Blatnice, z ktorej je k nej najľahší prístup po zelenej a žltej značke.
Ďalšia rozhľadňa sa nachádza na Panskej Javorine. K rozhľadni vedú tri značkované turistické chodníky z lokalít Kulháň, Duchonka-Železnice a Podhradie-Chaty. Z každého miesta trvá chôdza na Panskú Javorinu dve a pol hodiny.
Z rozhľadne na Panskej Javorine je vidno Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce aj Nitru.
Medzi obcami Nové Sady a Šurianky vyrástla tento rok nová rozhľadňa. Postaviť ju dalo občianske združenie Mikroregión Radošinka a regionálne združenie Dolná Nitra. Má tri poschodia a z výšky 15 metrov je vidieť Považský Inovec, Tribeč a Nitru.
Architektom, podobne ako aj pri rozhľadniach na vrchoch Marhát a Panská javorina, je pán Ľubomír Bečka z Bojnej.
Za zmienku tiež stojí rozhľadňa na Hôrke, ktorá sa nachádza nad obcou Podhorany.
5. Po stopách našich predkov v Bojnej
Návštevu Bojnej odporúčame začať v Archeologickom múzeum Veľkej Moravy. Sú v ňom vystavené archeologické artefakty z 8. – 9. storočia, ktoré sa podarilo nájsť na neďalekom archeologickom nálezisku.
Cestou na slovanské hradisko Valy sa môžete občerstviť na miestnom ranči. Po pár kilometroch sa dostanete na samotné hradisko, kde si okrem iného môžete prezrieť polozemnice, v ktorých bývali naši predkovia.
Autor: oš