TOPOĽČANY. Multižánrové Štúdio SKDK v Topoľčanoch nám predstavil študent Súkromného konzervatória De-zidera Kardoša a zároveň aj manažér umeleckých činností Miroslav Bakura. Napriek tomu, že na scéne nie je ešte ani rok, je čím ďalej, tým viac populárne.
Ako vzniklo vaše štúdio?
V každom ročníku na konzervatóriu vznikajú nejaké predstavenia, ukážky činností žiakov a možností ako sa prezentovať nebolo až tak veľa. Preto vznikol nápad na takéto multižánrové štúdio, kde môžu chodiť ľudia zo širokej verejnosti.
Štúdio SKDK sme slávnostne otvorili pred rokom 27. novembra premiérou divadelnej inscenácie Cesta okolo sveta za 80 dní. Štúdio postavili na nohy najmä manažér školy Branislav Gális a pani riaditeľka Zuzana Líčková. Oni ho zrekonštruovali a tak vznikla z bývalej jedálne nová divadelná sála.
Čo všetko môžeme u vás vidieť a ako často je štúdio otvorené?
V Štúdiu pravidelne organizujeme rôzne vernisáže, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy. Počas školského roka ho využívame každý štvrtok o 18:00.
Zakaždým je tam nejaká umelecká produkcia a všetky sú zdarma. Existujeme len na dobrovoľnom výstupnom, pretože nesúhlasíme s tým, aby ľudia platili za niečo, čo ešte nevideli.
Kto v ňom účinkuje?
Vystriedali sa tam rôzni umelci, ako napríklad Zuzana Kráľová a Karol Kompas alebo Chris Woods Groove. Ale zaujímavé na tom je, že tu účinkujú všetci. Primárne sa tu ukazujú žiaci konzervatória, ale aj učitelia a hosťujúce súbory.
Výber programu spočíva v tom, že každý ročník si svoje vystúpenie odprezentuje na skúškach a skúšobná komisia posúdi, či dané predstavenie je vhodné pre verejnosť a môžeme sa hrať v Štúdiu.
Avšak na konci každého roka, vzniká celoškolský projekt, do ktorého sa môže zapojiť ktokoľvek. Sú tam tanečníci, hudobníci, herci, čo je taká prezentácia našej práce na škole. Avšak môžu prísť aj ľudia „z vonku“, čiže neštudenti.
Koľko trvá nácvik jednej hry?
Ako som už spomínal, každý ročník musí mať nejaké predstavenia pripravené a tie sa skúšajú vrámci vyučovacích hodín hereckej tvorby. Je to individuálne podľa účinkujúcich a ich šikovnosti. Ako sa k tomu postavia, ako rýchlo sa naučia texty a stihnú si to všetko nacvičiť. Preto sa jedna inscenácia môže skúšať pol roka, ale aj dva mesiace.
Ktoré predstavenie považujete za najúspešnejšie?
K tým úspešnejším patrí práve Cesta okolo sveta za 80 dní, s ktorou sme vyhrali celoslovenskú súťaž a teraz ideme dokonca aj na Scénickú žatvu, čo je vrchol amatérskeho divadla na Slovenku.
Reprízy malo aj predstavenie Lýsistrata od Aristofanesa a obľúbené sú tanečno-výtvarné večery s názvom Petit Defilé. Tento projekt je veľmi zaujímavý, pretože sa tu spájajú dve školy, naše Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša odbor tanec a Súkromná škola úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch. Variácie tanca zaznamenávajú výtvarníci počas vystúpenia.
Kde môžeme vidieť váš program?
Predovšetkým na našej facebookovej a webovej stránke Štúdia SKDK, ale aj na vývesných paneloch v meste, vo vitríne kina spoločenského domu, v našej škole a po každom predstavení diváci dostanú pozvánku na vystúpenie, ktoré sa odohrá nasledujúci týždeň.
Postupom času už získavame stálych divákov, ktorí k nám chodia pravidelne a chceme ich mať čo najviac. Stalo sa nám, že na premiéru prišlo už viac ako sto ľudí, bolo tak plno, že sme ich nemali kam posadiť. Nakoniec sa museli pozerať na produkciu zo zeme. Avšak vždy si myslíme, že dobrých divákov sa všade veľa zmestí. (smiech)
Na čo sa najbližšie môžeme tešiť?
Prvé predstavenie hráme po prázdninách 10. septembra a má názov Na koho to slovo padne. Bude to prvá repríza a srdečne na ňu pozývam.
Autor: Lucia Puttersteinová