KOVARCE. Pri príležitosti hodov v Kovarciach, ktoré budú 20. septembra sa na miestnej fare pripravuje malá slávnosť. Bude sa tu odhaľovať pamätná tabula na počesť bývalého farára, ktorý v tejto obci pôsobil. Dr. Štefan Gallo tu spravoval farnosť v rokoch 1953-1962. Aj napriek tomu, že od jeho pôsobenia uplynulo už veľa rokov, na tohto vzácneho človeka si nedávno zaspomínali farníci a súčasný farár Ondrej Tepličanec.
Rozhodli sa vzdať mu poctu a tiež pripomenúť miestnym aj návštevníkom jeho výnimočnosť. Počas Druhej svetovej vojny Štefan Gallo pôsobil neďaleko Nitry na fare v Iregu, dnešnom Jarku. Do tohto obdobia spadajú aj jeho najvýznamnejšie počiny, ktoré si najväčšmi ocenili v zahraničí, hoci sám sa tohto významného ocenenia nedožil.
Žid mu miništroval
Počas perzekúcií židovského obyvateľstva v Nitre a okolí sa Štefan Gallo priamo alebo intenzívnym prispením podieľal na záchrane 35 Židov. Úzko pri tom spolupracoval s nitrianskym biskupom Karolom Kmeťkom. Túto ich spoluprácu sa podarilo úspešne zdokladovať a dosvedčiť Robertovi Freundovi, ktorý sa po viac ako pol storočí prežitom v Izraeli na adresu Štefana Galla vyjadril:
„Dr. Štefan Gallo bol vysoko inteligentný a veľmi dobrý človek, farár v dedine Ireg. Mne zachránil život. Býval som u neho určitý čas na fare, vydával ma za jeho príbuzného a pri omšiach som miništroval. Bol som malé dieťa, mohol ma ľahko prehovoriť, pôsobiť na mňa a prekrstiť ma. Nikdy to neurobil. Pred jedlom sa vždy modlil a mne hovorieval: Ty sa modli ako vieš. Bol som s ním v písomnom styku až do jeho smrti v roku 1970 a viem, že v totalitnom režime i počas druhej svetovej vojny mával veľké nepríjemnosti. Nikdy ho neodradilo každému a vždy povedať pravdu. Pochovaný je v Žabokrekoch nad Nitrou. Do smrti si budem ctiť jeho pamiatku!“
Po skončení Druhej svetovej vojny sa Štefan Gallo stal obeťou prenasledovania zo strany iného totalitného režimu. Vládnucej strane v Československu postupne začala prekážať jeho neoblomná viera, čestné a priame konanie, a preto bol v roku 1951 zatknutý a odsúdený na nútené práce v Hájku v okrese Kladno.
Prekážal aj komunistom
Ani to ho však neodradilo od jeho poslania a stal sa tam jednou z najvýznamnejších osobností medzi odsúdenými kňazmi. V roku 1953 bol prepustený a pridelený ako správca farnosti do Kovariec. Nebol už najmladší. V tom čase mal už po sedemdesiatke, možno mal niekto v pláne dať ho iba dožiť do obce so silnou robotníckou a komunistickou tradíciou.
Najstaršia generácia v tejto obci však na neho spomína v duchu svedectva R. Freunda. Pamätajú si na neho ako na človeka s obrovskou vitalitou a prirodzenou autoritou, ktorý bol skutočným príkladom morálky a pevných postojov. V roku 1962 ako 80 ročný odchádza do Žabokriek, kde v roku 1970 zomiera. Dožil sa 88 rokov, pochovaný je na tamojšom cintoríne.
Dnes si na jeho hrobe môžeme prečítať: Blahoslavení, ktorí mnohých vyučovali spravodlivosti.
Izraelský štát v snahe upozorniť na neprávosti páchané počas Druhej svetovej vojny a z vďaky tým , ktorí sa im pokúsili zabrániť napriek nasadeniu vlastného života, udeľuje ľuďom ako bol Dr. Štefan Gallo ocenenie pod názvom Yad Vashem, Spravodlivý medzi národmi.
Každé z týchto ocenení je originál. Označenie toho Gallovho je 10 018. Podobne číslami fašisti v koncentračných táboroch označovali tých, ktorí boli určení na smrť. Toto jeho očíslovanie však je označením spravodlivosti a určite aj večného života.