ZÁVADA. Výskum kostolíka z 12. – 17. storočia, ktorý sa podarilo objaviť v obci Závada už dva roky nepokračuje. V roku 2013 bolo nálezisko zakonzervované slamou. Ako nás informoval starosta obce Ján Bajzík, archeológovia slamu odstránili, keďže na nálezisku hnila a vykopávky prikryli fóliou, ktorá je na drevenej konštrukcii.
„Teraz by bolo vhodné, aby sa objavené múry kostolíka zakonzervovali,“ povedal starosta s tým, že obec v súčasnosti na zakonzervovanie vykopávok nemá peniaze.
Chcú spojiť viaceré lokality
„Od 1. januára 2016 by sme však mali požiadať o dotáciu na tento projekt, ktorý bude musieť realizovať odborná firma.“ Obec plánuje zviditeľniť múry kostolíka, zarovnať terén a umiestniť pri mieste vykopávok informačnú tabuľu. Nemala by chýbať ani lavička, aby si mohli turisti na tomto mieste posedieť.
„Bol by som rád, keby sa nám z tohto miesta podarilo urobiť oddychovú lokalitu, ktorá by nadväzovala na oddychovú zónu Rybníčky. Neďaleko sa nachádza salaš a jeho majiteľ tiež prejavil záujem, aby sa tieto miesta prepojili,“ dodal starosta.
Podrobnosti odhalil až nedávny výskum
Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied podľa Bajzíka nemá v súčasnosti peniaze na ďalšie pokračovanie vo výskume, preto odporučil obci ďalšie kroky, ako má postupovať.
V roku 2007 a 2009 Pamiatkový ústav v Bratislave a v Trenčíne našiel v obci Závada ruiny kostola, ktorý pravdepodobne pochádza z 12. – 17. storočia.
Vďaka sondám sa podarilo zistiť orientáciu kostola a dve vývojové etapy – románsku a gotickú. V dôsledku nedostatku financií sa žiaden väčší výskum nekonal.
Ten začal až v roku 2013. Jeho cieľom bolo zistiť časový vývoj kostola a najmä stav zachovalosti a možnosti prípadnej prezentácie. Výskum Archeologického ústavu SAV pod vedením Mateja Ruttkaya a s odbornou spoluprácou Petry Smetanovej objavil časti svätyne, pôvodný vstup do kostola, oltárnu menzu a pozostatky veže. K staršej fáze kostola patria aj hroby.