Vystrihli sme
Situácia v našej stratosfére je témou, ktorá sa týka nás všetkých. Preto aj Dnešok o vtedajšej situácii informoval.
„Nad našimi hlavami sa v stratosfére vo výške 8 až 20 kilometrov nachádza ozónová vrstva filtrujúca slnečné žiarenie. Obmedzuje prenikanie jeho ultrafialových (UV) zložiek, čím nám umožňuje existenciu na Zemi. Širšiu pozornosť a publicitu získala v minulých rokoch, keď americkí vedci zaregistrovali jej stenčovanie nad južným pólom do tej miery, že sa začalo hovoriť o ozónovej diere. Za prvé tri mesiace roku 1993 namerali v stredných zemepisných šírkach severnej pologule stenčovanie o 10 až 20%. Možno teda dramaticky konštatovať, že ozónová vrstva nad severnou hemisférou je najtenšia za posledných 14 rokov.“ Ozónová diera je už dnes bežným pojmom, no pred 22 rokmi bol tento pojem ešte nový. Preto aj Dnešok uverejnil odporúčania pre ľudí v súvislosti so slnečným žiarením. „Žiarenie škodí nielen ľuďom, ale aj iným živým organizmom. Preto je veľmi potrebné obmedziť podiel ľudských faktorov na tomto jave. Ide predovšetkým o obmedzenie emisií oxidov uhlíka, ktoré produkujú predovšetkým spaľovacie motory a používania flór – chlór – uhľovodíkov (spreje a chladiace zmesi chladničiek).
Koncerty pri fontáne
Aj počas leta 1993 boli pre obyvateľov okresu pripravené rôzne aktivity. Jednou z nich boli aj koncerty pri fontáne v Partizánskom.
„Leto – čas dovoleniek. Mestá i dediny nášho okresu privítajú množstvo turistov, ktorých je potrebné prilákať i potešiť rôznymi atrakciami. Mestské kultúrne stredisko v Partizánskom v rámci Kultúrneho leta 1993 pripravilo pre hudbu milujúcich návštevníkov i domácich obyvateľov milé prekvapenie. Na námestí pri fontáne môžete počúvať hudobný koncert. Svoje umenie tu predvádza dychový orchester pod vedením I. Kopáčika.
Správy z 22. júna a 20. júla 1993.