TOPOĽČANY. Z učiteľa – muža sa na Slovensku stáva takmer ohrozený druh. Aj v Topoľčanoch prevládajú ženy v učiteľských zboroch a v školách ich nájdeme len zopár. Napríklad na ZŠ Hollého sú v 48-člennom učiteľskom zbore iba štyria muži. Ako nám prezradila riaditeľka školy Zuzana Kapustová, prednedávnom zo školy dvaja učitelia odišli.
„Za hlavný dôvod odchodu považujem nízky plat. Pre muža – živiteľa rodiny nie je učiteľské povolanie určite lukratívne,“ prezradila nám riaditeľka s tým, že neprítomnosť mužov v učiteľskom zbore je cítiť. „Žiakom by sa určite zišiel mužský vzor, no obávam sa, že bez lepšieho ohodnotenia sa počet mužov v našich radoch nezvýši. Vyriešiť tento problém však nie je v silách riaditeľov škôl,“ dodala.
Za všetkým nie sú peniaze
Na ZŠ Škultétyho je situácia o niečo lepšia. V škole pôsobí až 8 učiteľov, čo riaditeľka Mária Bezáková považuje už za slušné číslo. „Učiteľov sme mali menej, no vďaka viacerým zhodám okolností sa nám ich podarilo zvýšiť,“ dozvedeli sme sa. Všetci učitelia učia na druhom stupni, kde má svoje opodstatnenie aj ich väčšia autorita.
„Často však nezohráva roľu, či učí muž, alebo žena. Niektoré moje kolegyne majú omnoho väčšiu autoritu ako kolegovia,“ prezradil nám učiteľ, ktorý učí na jednej topoľčianskej strednej škole. Svoju prácu vraj robí kvôli tomu, že ho baví a rád sa venuje deťom.
„Peniaze nie sú vždy najdôležitejšia vec. V mojom predošlom zamestnaní som často býval celé víkendy v práci a nikam som nemohol so svojimi deťmi ísť. Pevná pracovná doba učiteľa mi vyhovuje. To, že v škole sme my muži v menšine nevnímam z osobného pohľadu negatívne, keďže s kolegyňami som v kontakte vlastne len cez prestávky a porady,“ dodal.
Nie je to len náš problém
Prefeminizované základné, ale čiastočne aj stredné školstvo má aj Česko, kde je podľa Ligy otvorených mužov na základných školách ešte menej učiteľov ako u nás, len 16 percent, z toho len päť percent na prvom stupni. Iniciatíva chce pomer zvrátiť a usiluje sa prilákať do škôl nových mužov.
Podobná situácia je podľa údajov OECD aj v ostatných krajinách Únie.
Psychológ a vysokoškolský pedagóg Miron Zelina povedal, že žiaci v škole pri nedostatku mužov nemajú možnosť spoznávať aj mužský pohľad. Pre život sú podľa neho oba rovnako dôležité.
Hovorí, že muži za katedrou by výrazne pomohli atmosfére na druhom stupni základnej školy, keď žiaci začínajú v puberte revoltovať, majú problémy s disciplínou a sami so sebou.