BOJNÁ. V poradí už tretí slovanský dom stavajú archeológovia v spolupráci s obcou a ministerstvom kultúry na nálezisku Bojná v okrese Topoľčany.
Modelovo zrekonštruované obydlia stoja na mieste pôvodných nálezov domov. Súčasťou rekonštrukcie sú aj autentické prvky – spodné časti stien aj kozub v dome sú originálmi z 9. storočia. Domy sa zamykajú kľúčmi, ktoré sú presnou kópiou kľúča, aký sa tu našiel a dvere sa otáčajú na replike nájdených kovových pántov. Cieľom je priblížiť verejnosti, ako Slovania bývali.
Pamiatkovou úpravou tento rok prešla aj druhá z veľkých halových stavieb, ktoré sa zachovali len v základoch. Vyznačené sú zrubmi v pôdoryse. Na prezentáciu verejnosti archeológovia pripravujú aj východnú bránu do hradiska, ktorú tento rok skúmali.
„Cieľom výskumu opevnenia bolo pripraviť ďalšie podklady pre projekt rekonštrukcie východnej brány a valu. Bude to prvá prezentácia včasnoslovanskej architektúry tohto typu na Slovensku,“ povedal vedúci výskumu v Bojnej Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Archeológovia chcú postaviť vernú rekonštrukciu slovanskej brány s dĺžkou 18 metrov a šírkou 3,8 metra. Jej súčasťou má byť aj vežová nadstavba. Doteraz sa v strednej Európe nič podobné nepostavilo, fortifikačné objekty sa stavali len v náznakoch.
V Bojnej archeológovia objavili počas deviatich rokov výskumu päť hradísk, z ktorých najväčšie má až 12 hektárov. Obrovské množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že tu začiatkom 9. storočia sídlil miestny kniežací rod. Aj posledná výskumná sezóna opäť priniesla mimoriadne nálezy. Našli sa tu napríklad ostrohy, kováčska dielňa, hroty šípov či pracky.
„Veľmi zaujímavé sú aj nálezy celistvých nádob. Mnohé z nových nálezov už možno nájsť v Múzeu Veľkej Moravy v obci Bojná, ktoré každoročne inovuje svoju zbierku,“ doplnil Pieta.
Najvýznamnejším nálezom z Bojnej je šesť pozlátených plakiet zo začiatku 9. storočia, teda z čias Nitrianskeho kniežatstva. Sú na nich znázornené okrídlené postavy a dva nápisy. Nález predstavuje najstarší dôkaz šírenia kresťanstva v rámci národných dejín a prvú stopu súdobého písomného prejavu na našom území.