REGIÓN. Práca vandalov stojí samosprávy nemalé finančné prostriedky. Peniaze, ktoré by mohli ísť do nových lavičiek, či detských ihrísk, tak musia ísť do údržby poškodeného majetku. Topoľčany v tomto roku dali na opravu poškodeného majetku viac ako 7000 eur.
Najväčšou položkou bola oprava autobusových zastávok – skiel, dopravného značenia, mobiliáru, či košov, ktorá vyšla mesto 4200 eur. Zhorené nádoby na odpad stáli 2231 eur a škody na verejnom osvetlení 612 eur. Najväčšou škodou za posledné obdobie bolo zhorenie 5 kusov nádob na triedený zber na ul. Lipovej za 892,72 eur.
Škody klesajú
Ako nám prezradil primátor mesta Peter Baláž, peňazí na látanie škôd po vandaloch musí mesto vynakladať čoraz menej: „Pri porovnaní obdobia od roku 2000 do roku 2015 môžem konštatovať, že v tejto oblasti zaznamenávame pozitívny vývoj. V období pred 15 rokmi mesto vynakladalo na opravy poškodeného majetku niekoľko miliónov korún, dnes je to desať násobne menej.“ No aj napriek tomu vraj nie je vedenie mesta spokojné so súčasným stavom, keďže prostriedky by sa vraj dali využiť napríklad na budovanie nových chodníkov.
Aj preto magistrát prosí obyvateľov o to, aby pri zistení akéhokoľvek prejavu vandalizmu ihneď informovali mestskú políciu na telefónnom čísle 159. K poškodzovaniu mestského majetku vraj dochádza najčastejšie v centrálnych častiach mesta, hlavne počas víkendov. Zapaľovanie smetných nádob sa deje na celom území mesta.
Podobná situácia je aj v Partizánskom, kde mesto ročne vynaloží na opravu poškodeného majetku asi 10-tisíc eur. Ako nás informoval náčelník mestskej polície Jozef Piterka, najväčšou škodou, ktorú naposledy vandali spáchali, bolo poškodenie lámp pouličného osvetlenia v hodnote 420 eur.
Mestá chcú rozširovať kamerové systémy
„Vandali u nás vyčíňajú najmä v odľahlých častiach mesta a na hrádzi rieky Nitry,“ dodal Piterka s tým, že mesto sa snaží zamedzovať poškodzovaniu majetku najmä budovaním kamerového systému a častými hliadkami mestskej polície.
V Bánovciach nad Bebravou nám nevedeli presne vyčísliť sumu, ktorá býva použitá na obnovu majetku po zničení vandalizmom, pretože sa takéto práce uhrádzajú z rozpočtu mesta v rámci kapitoly opravy a údržby.
„Najviac sú poškodzované svietidlá, informačné tabule, a zvislé dopravné značenia. Ničené sú aj zariadenia detských ihrísk a fasády na budovách základných škôl,“ informovala nás hovorkyňa Bánoviec Ingrid Mozolová. Aj v Bánovciach sa prednedávnom ocitli pouličné lampy v zornom poli vandalov, ktorí poškodili dve na námestí Ľudovíta Štúra. „Vandali poškodzujú majetok najmä v ranných hodinách po skončení diskoték a uzavretí reštauračných zariadení v meste, ako aj v neskorých večerných hodinách,“ dodala Mozolová s tým, že aj Bánovce sa snažia podobne ako Topoľčany a Partizánske rozširovať kamerový systém.