UHROVEC. Obrazy zo spoločenského života Ľudovíta Štúra, ako i jeho stretnutie s Máriou Pospíšilovou a Adelou Ostrolúckou a zhudobnené texty štúrovských básnikov spája divadelná inscenácia Orol tatranský. Hru v podaní hercov Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene mali možnosť vzhliadnuť aj hostia na celonárodnej spomienke k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra v Uhrovci.
Divadelnú hru Orol tatranský naštudoval jej režisér Juraj Sarvaš práve k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. "Štúr bol vyslanec Zvolena a podarilo sa mi znovu naštudovať nejaké iné materiály, než ako keď som robil pred desiatimi rokmi vo Zvolene Vyslanca zvolenského, najmä čo sa týka jeho dvoch veľkých lások Márie Pospíšilovej a Adely Ostrolúckej. Tieto dve dámy zohrali v jeho živote dosť veľkú rolu najmä preto, že chceli zo Štúra to, čo nebol. Bol normálny elegantný chlap, ktorý sa zaľúbil do Pospíšilovej, ale on sa naozaj oddal tomu národu," povedal Sarvaš.
Režisér staval dej hry tak, aby Štúrov politický spoločenský život bol na jednej strane a ako protiklad stála k nemu lyrika. Inscenácia podľa jeho ďalších slov predstavuje obdobie, keď rodák z Uhrovca odchádza na štúdiá do Halle, jeho pobyt v Hradci Králové u Pospíšilovcov, neskôr v Ostrej lúke, na sneme až po nešťastný výstrel, ktorý ukončil jeho život. "Všetky tieto obrazy spája Vesna, ktorá spieva, a tie texty, ktoré sú zhudobnené, sú všetky štúrovských básnikov, Botta, Štúra či Sládkoviča. V tom je to veľmi nové aj veľavýznamné," dodal.
Zvolenské divadlo absolvovalo už 12 predstavení s Orlom tatranským a podľa režiséra obecenstvo prijalo hru vynikajúco. Sarvaš pripravuje k 200. výročiu narodenia slovenského národného buditeľa ešte jeden veľký program.