UHROVEC. Obec Uhrovec (okres Bánovce nad Bebravou) sa počas uplynulého víkendu stala dejiskom celonárodnej spomienky pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Jej súčasťami bol turistický výstup na Rokoš, divadelné predstavenie, prehliadka novozriadenej expozície v rodnom dome slovenského národného buditeľa či evanjelické služby božie.
Začali výstupom
Organizátorom podujatia, nad ktorým prevzali záštitu predseda vlády SR Robert Fico a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, bola obec Uhrovec.
Celonárodná spomienka začala v sobotu turistickým výstupom z Uhrovského Podhradia na Rokoš, kde pokračovala odhalením pamätnej tabule pri príležitosti 200. výročia Ľudovíta Štúra.
Podujatie v tento deň spestril futbalový a stolnotenisový turnaj, vystúpenie ľudovej hudby a folklórnych skupín, jeho súčasťami boli aj slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže Štúrova esej 2015, historický sprievod na Námestí Ľudovíta Štúra a kultúrny program pod názvom Zatykač na Ľ. Štúra.
Kiska: Štúr sformuloval národnú ideológiu
V rámci slávnostného zhromaždenia pri pamätníku Ľ. Štúra odzneli slávnostné príhovory hostí, posolstvo mestám a obciam zo Štúrovho rodiska, Slovenská pošta odprezentovala pamätnú známku a Národná banka Slovenska (NBS) striebornú zberateľskú a obehovú pamätnú mincu.
Ľudovít Štúr je symbolom národnej súdržnosti, pretože to bol on, kto sformuloval slovenskú národnú ideológiu. „Narodil sa a žil, aby prekročil hranice dobového národného buditeľstva a dal našim novodobým dejinám nielen zakladateľský impulz, ale najmä vyšší zmysel perspektívy, teda budúcnosť,“ uviedol vo svojom príhovore prezident SR Andrej Kiska počas celonárodnej spomienky k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra v Uhrovci.
„Nazdávam sa, že dnes, keď sa národná idea realizuje cez vlastnú štátnosť, keď má slovenská štátnosť silné korene aj silné záruky a keď našu budúcnosť spájame s európskou budúcnosťou, môžeme sa vrátiť k čomusi veľmi podstatnému v osobe Ľudovíta Štúra, mimoriadneho vzdelanca a prvého významného slovenského politika – k jeho osobnému zanieteniu, jeho odhodlaniu a jeho rozhodnutiu povzniesť svoje spoločenstvo, svoj národ,“ zdôraznil ďalej Kiska.
Ľudovít Štúr podľa jeho slov dokázal pre národnú myšlienku nadchnúť ľudí, dať im perspektívu, ktorú potom reálnym obsahom napĺňali jeho žiaci a pokračovatelia. „Bez Štúra, bez jeho zakladateľského diela si preto naše dejiny ani našu prítomnosť nevieme predstaviť. Myslím si, že toto je veľký odkaz Ľudovíta Štúra pre Slovensko v ktoromkoľvek čase a pre našu budúcnosť predovšetkým,“ dodal.
Oslavy vyvrcholili slávnostnou akadémiou
U Ľudovíta Štúra to nebolo vlastenectvo reči, to bolo vlastenectvo skutkov, pretože najkrajšie slová sú skutky a týmto sa nepochybne Ľudovít Štúr riadil. Uviedol to vo svojom príhovore predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
„Keď bolo treba, aby si ľudia na území Uhorska, ktorí boli Slovákmi, porozumeli, tak sa postavil za spisovnú slovenčinu... Potom, keď chcel dať dohromady roztratené ostrovy Slovákov, tak prišiel so Slovenskými národnými novinami. A ak to bolo málo, išiel do uhorského snemu a tam bojoval ako významný politik. A ak aj to bolo málo, tak zobral do ruky zbraň a bol jedným z revolučných vodcov v rokoch 1848 – 1849,“ zdôraznil premiér.
Ako doplnil, verejnosť by nemala zabudnúť na to, aký bol učiteľ. Študentom sa venoval s takou obrovskou vášňou, že až prišiel o svoje miesto, pretože možno robil viac, ako to, čo od neho očakávali jeho nadriadení. „Nečudujem sa, že na prelome storočia bol Ľudovít Štúr občanmi Slovenskej republiky vyhlásený za najvýznamnejšieho Slováka. Nečudujem sa, pretože takýchto osobností máme naozaj veľmi málo,“ povedal Fico.
Program pokračoval prehliadkou rodného domu Štúra, ako i Alexandra Dubčeka, ktorú doplnila prezentácia tunajšej novozriadenej expozície, vystúpenia SĽUK a mužského speváckeho okteta Danubius Octect Singers. Program v prvý deň spomienky vyvrcholil slávnostnou akadémiou, divadelnou inscenáciou Orol tatranský v podaní Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena a slávnostnou recepciou.
Štúr šiel tŕnistou cestou
Program pokračoval v nedeľu pietnou spomienkou na miestnom cintoríne a následnými evanjelickými službami božími v evanjelickom kostole, na ktorých bol kazateľom generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik.
„My Slováci by sme mali byť hrdí na svoju minulosť, na takých významných ľudí akými boli Štúr, Dubček a ďalší významní Slováci, ktorí reprezentujú naše slovanstvo. A ja by som bola veľmi rada, keby sa práve pri takýchto výročiach zachovávala patričná úcta k ich odkazu a celoživotnému dielu. Verím tomu, že sa nám to tu v Uhrovci podarilo,“ skonštatovala starostka Uhrovca Zuzana Máčeková.
Odkaz Ľudovíta Štúra je podľa starostky aktuálny aj v tomto 21. storočí. „Je aktuálny pre nás v politike, ktorí pracujeme, či už v tej menšej samosprávnej, regionálnej, ale aj v tej veľkej, pretože Štúr bol človek, ktorý ozaj tak ako hovoril, tak aj konal. Treba si uvedomiť, že je veľmi náročné dnes robiť pod drobnohľadom bežných ľudí a nebyť Štúra, tak by sme jednoducho nemali vlastný štát a boli by sme zatratení ako národ. Štúr sa vydal tou cestou života tŕnistou a aj my politici sa vydávame takouto cestou a mali by sme ozaj robiť nielen rečami, ale aj skutkami. Verím tomu, že tá politika potom naberie ten správny smer,“ dodala.