PARTIZÁNSKE. S cieľom priblížiť českým deťom slovenčinu a zblížiť slovenských a českých žiakov základných škôl (ZŠ), ale aj ich riaditeľov a učiteľov spúšťa primátor Partizánskeho Jozef Božik pilotný projekt.
V rámci neho už absolvovali 26. a 27. októbra deti z piatich základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti Partizánskeho a ich rovesníci z Valašského Meziřičí spoločné hodiny pod názvom Československý deň, ktoré sú prvou aktivitou projektu.
Slovenské deti sa prispôsobili ľahšie
„Vytvorili sme dvojice škôl, pričom každá vybrala osem žiakov druhého stupňa. Tí sa potom zúčastnili spoločných vyučovacích hodín slovenčiny a češtiny a to jeden deň vo Valašskom Meziříčí a na druhý deň v Partizánskom,“ vysvetlil vedúci oddelenia školstva a telesnej kultúry MsÚ v Partizánskom Pavol Horňan. Učiteľka Martina Boratková zo Základnej školy na Malinovského ulici si na experimentálnu hodinu slovenského jazyka pripravila úlohy, ktoré mali naučiť, no i pobaviť: „Dnes sme išli cez slovenské príslovia, porekadlá, deti ich spájali, vysvetľovali, riešili sme jazykolamy, pri ktorých sme sa aj trochu potrápili.“ I keď odhodlanie žiakov priučiť sa príbuznému jazyku bolo na oboch stranách rovnaké, slovenské deti sa češtine prispôsobovali o niečo ľahšie. „Potvrdilo sa to, že slovenské deti majú povedomie o češtine väčšie, ako majú naše deti o slovenčine. Je to zrejme aj tým, že sledujú české filmy či rozprávky, ktoré sa u vás nepredabovávajú,“ zdôraznil Milan Knápek, riaditeľ Základnej školy Žerotínova vo Valašskom Meziříčí.
Založili československú Baťovu spoločnosť
Ambíciou primátora Partizánskeho je rozšíriť projekt do viacerých českých a slovenských miest preto, aby najmä české deti nezabudli na slovenčinu. „Súčasťou slovenského vysielania sú dodnes české rozprávky, dabingy a filmy, čo na českej strane v podobe slovenčiny až tak nie je viditeľné. Najmä deti dnes vedia dobre po anglicky, niektoré po nemecky, iné po rusky, ale bolo by chybou zabúdať na veľmi úzku spoluprácu a na jazykovú, kultúrnu a historickú blízkosť dvoch národov, Čechov a Slovákov,“ poznamenal primátor mesta Peter Božik.
Práve tento projekt, ako zdôraznil Božik, má dopomôcť k tomu, aby české deti aspoň rozumeli slovenčine. „Pridanou hodnotou je, že vznikajú nové partnerstvá, nové priateľstvá medzi žiakmi základných škôl, riaditeľmi, učiteľmi,“ dodal s tým, že Československý deň bude od tohto roka pravidelným podujatím, ktoré bude partizánska samospráva organizovať vo svojom meste a Valašskom Meziřičí.
V závere uplynulého týždňa podpísalo mesto Partizánske aj Memorandum o vzniku československej Baťovej spoločnosti. Tento dokument vytvára základ a predpoklad pre ďalší rozvoj spolupráce miest, ktoré si vážia odkaz bratov Tomáša a Jana Antonína Baťu, ako aj odkaz blízkej spolupráce Čechov a Slovákov. K iniciatíve sa pripojili mestá Zlín, Otrokovice, Valašské Meziřičí a Benešov na českej strane, na slovenskej ide o Partizánske, Svit a obec Bošany. Pridali sa tiež Kluby absolventov Baťovej školy práce v Zlíne a Partizánskom a Nadace Tomáše Bati Zlín.
Autor: OŠ, TS