TOPOĽČANY. Letné terasy budú musieť prevádzkovatelia zatvárať o mesiac skôr. Rozhodli o tom mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo 28. októbra.
Doteraz mohli byť letné terasy na území mesta otvorené od 1. apríla do konca októbra. Podľa nových zásad o podmienkach prevádzkovania letných terás sa budú musieť zavrieť najneskôr 30. septembra. Niektoré terasy bez zázemia budú musieť majitelia zavrieť o päť dní skôr. Ďalšou novinkou je, že vzhľad terás na námestí a Štúrovej ulici budú musieť odklepnúť aj pamiatkári.
Vyberanie kociek je podľa mesta neprípustné
Poslancom tiež bola predložená Informatívna správa o povolených letných terasách na území mesta, v ktorej sme sa dočítali, že mesto tento rok odstúpilo od nájomnej zmluvy v prípade dvoch terás, v ktorých boli slnečníky ukotvené do zámkovej dlažby. Mesto totižto vyzvalo majiteľov, aby slnečníky odstránili, no tí sa podľa správy rozhodli neuposlúchnuť. Namiesto toho doniesli na mestský úrad vyjadrenie k ukotveniu slnečníkov od firmy Rehak.
„Ukotvenie slnečníkov bolo konzultované a odborne urobené firmou Rehak paving, ktorá realizovala aj zámkovú dlažbu na námestí. Do zeme pod zámkovú dlažbu je uložený stojan na ukotvenie slnečníkov. Po zložení letnej terasy sa tento stojan vyberie a odborne sa uloží pôvodná zámková dlažba, ktorá zostane neporušená...“
Ani toto však Komisiu výstavby nepresvedčilo a trvala na pôvodnej výzve. 8. septembra bolo obom dotknutým firmám doručené odstúpenie od zmluvy. Jedna terasa bola o deň neskôr zložená, druhá takmer o mesiac neskôr.
„Nevidím v tom nejaký veľký problém, pokiaľ to dá do pôvodného stavu firma, ktorá robila námestie,“ povedal na margo krokov mesta poslanec Štefan Grach s tým, že to považuje za lepšie riešenie ako rôzne kovové stojany. „Videl som úraz, keď dieťa zakoplo o slnečník, preto považujem za bezpečnejšie ukotvenie v dlažbe,“ dodal. Podľa poslanca by malo byť terás v centre mesta viac a mesto by sa malo snažiť podnikateľom zlepšovať podmienky, aby to na námestí „žilo“.
Je potrebné povolenie od pamiatkárov?
Podobný názor mal aj poslanec Július Krajčík, ktorý vybratie a následné uloženie dlažby odbornou firmou nepovažuje za poškodenie majetku mesta: „Dalo by sa to ošetriť aj v samotných zásadách... V praxi si tiež neviem predstaviť to, že žiadatelia budú musieť žiadať o odsúhlasenie aj Krajský pamiatkový úrad. Je na pamiatkovom úrade nejaký špecialista, ktorý bude hovoriť, či je vizualizácia terasy dobrá alebo nie? Aj tak som presvedčený, že sa to bude robiť veľmi formálne, ak sa to vôbec robiť bude.“ Kritike sa nevyhlo ani skrátenie obdobia, počas ktorého môžu byť letné terasy otvorené.
Primátor odôvodnil vyžadovanie súhlasu pamiatkárov tým, že námestie je pamiatkovo chránené. „Čo sa týka skrátenia otváracej doby, začiatkom októbra máme Veľký topoľčiansky jarmok. Počas posledného sme vybrali na prenájme verejných priestranstiev 35-tisíc eur. Jarmok je veľmi obľúbený. Z toho dôvodu je to obmedzenie, aby sa na ich miestach dali postaviť stánky,“ povedal primátor Peter Baláž s tým, že síce stánky väčšinou neuberajú z predajných miest, komplikujú však zásobovanie a prekážajú kolotočom.
„Máme požiadavky aby chodili aj adrenalínové atrakcie, tie však potrebujú dostatok priestoru. Máme problém ich umiestniť na námestie tak, aby boli bezpečné aj pre okolostojacich,“ dodal primátor.