Život v rieke Nitre opäť ožil
Rieku Nitru kedysi ľudia využívali v oveľa väčšej miere ako dnes. Príčinou toho, že sa dnes už rieka Nitra nevyužíva v takom rozsahu ako v minulosti, je aj miera jej čistoty. Keď voda v rieke ešte nebola znečistená, ľudia ju využívali rôznymi spôsobmi.
„Voda v rieke Nitre už odpradávna slúžila na mnohé účely všetkým tým obciam, mestám a ich obyvateľom, cez ktoré preteká. Aj v poľnohospodárskej a koželužskej obci Bošany. Voľakedy a ešte i nedávno žilo v rieke a rozmnožovalo sa veľmi mnoho rýb rôznych druhov a veľkostí. Napríklad Bošanci – rybári chytali ryby udicami a sieťami a na „čierno“ i mladí ľudia a to aj vyhŕňaním na breh pomocou zao-krúhlených dlhých handier. Ulovené ryby nielen obyvateľom Bošian, ale aj obyvateľom v iných obciach poskytovali racionálnu výživu a spestrili im „jedálny lístok“. Okrem toho roľníci v čistej rieke Nitre napájali dobytok. Ženy – gazdinky zase v jej vodách prali bielizeň, namáčali ľan a konope, z ktorých potom doma na tkáčoch vyrábali plátno a členom svojich rodín šili košele, nohavice (spodky) a posteľné deky – prestieradlá. Obidva brehy Nitry boli vysadené agátovými, vŕbovými, jelšovými, topoľovými i ďalšími stromami, kríkmi a trávou, ktoré chudobnejším Bošancom i obyvateľom v iných obciach slúžili k paseniu kôz, oviec, husí a kačíc. Vyhliadnuté miesta rieky Nitry a jej čistú tečúcu vodu využívali obyvatelia, medzi nimi najviac mladí ľudia vrátane dietok zo škôl, hlavne v letných horúcich mesiacoch aj na kúpanie a umývanie tiel. “
Už v roku 1993 bola rieka Nitra viac rokov nevyužívaná pre jej znečistenie. Odpadové vody do nej v tom čase vypúšťali Novácke chemické závody, Liehovary a škrobárne Chynorany a Koželužne Bošany. Jeden z predstaviteľov týchto závodov, technický riaditeľ Koželužní Rudolf Minarovič sa v tom čase vyjadril: „Problému vypúšťaných odpadových vôd z našej a. s. do rieky Nitry bola a je venovaná sústavne pozornosť, ako aj z našej strany, tak i zo strany kontrolných orgánov. V roku 1987 bola spustená do prevádzky biologická čistiareň odpadových vôd, ktorá v podstatnej miere ovplyvnila kvalitu vypúšťaných vôd do recipientu rieky Nitry. Nemožno povedať, že tým bol a je problém vyriešený, nakoľko neustále sa pokračuje na ďalšom vylepšení čistoty odpadových vôd, ako je záchyt ťažkých kovov v odpadových vodách, úpravy v technológii výroby a použitie nových vhodných chemikálií. Táto práca vyžaduje veľa úsilia a značné finančné prostriedky pri realizácii.“
Správa z 12. októbra 1993.