TOPOĽČANY. Tohtoročné horúce leto neprialo topoľčianskemu hokejovému klubu, ktorý musel na chladenie ľadovej plochy použiť omnoho viac elektrickej energie v porovnaní s minulými rokmi. Zatiaľ čo v auguste 2013 minul klub 81 684 kWh, v auguste 2014 90 840 kWh, počas tohtoročného augusta to už bolo 104 124 kWh.
Problémy s plesňou
Športové kluby majú mestom stanovené limity energií, ktoré im samospráva preplatí. Keďže nárast spotreby bol pomerne výrazný, Hokejový klub HC Topoľčany požiadal mesto o navýšenie limitu na rok 2015 o 40 – tisíc kWh z pôvodných 558 418 kWh na 598 418 kWh. Ako uviedol vo svojej žiadosti riaditeľ HC Miloslav Minárik, z dôvodu nedostatočného limitu dochádza k tomu, že sa na zimnom štadióne nemôžu používať niektoré technologické zariadenia – hlavne vzduchotechnika, kvôli čomu má klub problémy s vysokou vlhkosťou v kúpeľniach, či s plesňou v kabíne.
Vedenie mesta sa rozhodlo tejto žiadosti aspoň čiastočne vyhovieť a navýšilo hokejistom tohtoročný limit o 20 – tisíc kWh, čo predstavuje 3232 eur. Podobný problém má tento rok aj TJ Slovan Veľké Bedzany, ktorému mesto zvýšilo limit elektriny o 583 kWh v sume 172 eur a limit vody o 310 m3 v sume 402 eur. Vyššiu spotrebu vody a elektriny v tomto prípade spôsobilo častejšie polievanie ihriska.
Keďže je hokejový štadión veľkým žrútom energie, navrhol poslanec Július Lukáč nainštalovanie fotočlánkov na jeho strechu, ktoré by vraj mohli ušetriť značnú časť peňazí. Podľa primátora mesta Petra Baláža je však pri realizácii takéhoto riešenia prekážkou práve vysoká spotreba.
„Motor , ktorý sa používa na chladenie má 160 kW. Na to, aby to utiahli fotovoltaické panely, by musel byť celý Park športovcov pokrytý panelmi. Napríklad osvetlenie v kabínach by sa takouto metódou dalo riešiť... Skôr sa teraz podporuje inštalovanie tejto technológie na chaty, rodinné domy,“ uviedol primátor.
Poslanec Jozef Kotleba zasa navrhol použiť solárne kolektory na ohrev vody, no kogeneračná jednotka dodáva počas leta vodu zadarmo. Podľa primátora je v súčasnosti najnutnejšie zmodernizovať systém chladenia ľadovej plochy.
Nová technológia je relatívne drahá
„Najväčším našim problémom je, že v blízkosti štadióna žijú obyvatelia mesta. Na štadióne sa nachádza 8,5 tony čpavku,“ povedal primátor v súvislosti s tým, že jeho únik by mohol spôsobiť vážne problémy. Množstvo čpavku by sa vraj dalo znížiť na 900 kg, no takáto nová technológia stojí viac ako 400-tisíc eur.
„Moja prvá požiadavka na viceprezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja bola, že keď budú robiť rekonštrukcie štadiónov, aby sa v Topoľčanoch zaoberali najmä chladením,“ dodal primátor s tým, že mesto vie ostatné veci zabezpečiť vo vlastnej réžii. „V súčasnosti prebieha zatepľovanie hotelovej časti štadióna a plánujeme o rok, či o dva obnoviť aj zadnú časť.“