VELUŠOVCE. Tak ako rýchlo vznikli, tak aj zanikli. Hovoríme o automatoch na čerstvé, nespracované a nepasterizované mlieko. V roku 2010 boli len v Topoľčanoch umiestnené štyri mliekomaty. Dnes v celom okrese nájdeme iba jeden a to vo Velušovciach na PPD Prašice.
Automaty, ktoré pred piatimi rokmi vyrástli ako huby po daždi, vydržali na svojich miestach asi dva roky. Ako nás informovala zootechnička farmy vo Velušovciach Zdenka Révajová, dôvodov, prečo automaty zanikli, bolo viacero.
Za mliekom cestujú
Velušovská farma mala mliekomat pri autobusovej stanici, ďalší bol na sídlisku Juh, jeden na Mravenisku a štvrtý na Krušovskej ulici.
„Aj keď sa predaj mlieka spočiatku rozbehol dobre, postupne klesol na 70 litrov mlieka za deň. Problémom však bola aj jeho vysoká poruchovosť, keďže ho ľudia ničili,“ prezradila nám Révajová.
Mliekomat, ktorý bol na autobusovej stanici preto družstvo pred tromi rokmi previezlo do Velušoviec.
„Dnes v ňom predáme priemerne 200 až 250 litrov mlieka denne. Pred sviatkami sú aj dni, keď sa predá okolo 800 litrov denne. Chodia sem ľudia z mesta, ktorí boli na naše mlieko zvyknutí, no väčšina ľudí prichádza z obcí. Podľa mňa záujem o nespracované mlieko opadol aj kvôli pohodlnosti ľudí. Je predsa jednoduchšie nakúpiť mlieko v krabiciach a šupnúť ho do špajze. Je to však skutočné mlieko? Keď má 0,5 % a 1,5 % tuku a trvácnosť mesiac?,“ dodala zootechnička farmy.
Spotreba mlieka je nízka, výkupná cena klesla
Problémom je vraj aj to, že vo vyspelých štátoch Európskej únie spotrebuje človek aj 300 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov za rok, na Slovensku to je len 160 kg, čo je jedna z najnižších hodnôt v únii.
Odporúčaná spotreba je pritom 200 – 250 kg na človeka za rok. Do roku 1989 sa na Slovensku spotrebovalo až 260 kg na človeka za rok.
„Nedá sa mi nespomenúť aj to, že v porovnaní s minulým rokom klesla výkupná cena mlieka o 20 percent. Obchodné marže reťazcov však stúpli o 16 percent. Preto je na zvážení, kto vlastne tvorí cenu mlieka na pulte v reťazci. Farmár či obchodník?“ povedala Révajová.